Ege Haberleri

EGE

  Macera ve aşk dolu Imeneo son kez

  Hürriyet Haber
  27.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.05.2010 - 20:27

  İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin sahnelediği ilk “Barok Operası” Imeneo, bu sezon son kez bugün ve 29 Mayıs’ta İzmir’de, 10 ve 11 Temmuz’da da İstanbul Rumeli Hisarı’nda sahnelenecek.

  İZMİR Devlet Opera ve Balesi 27 Mayıs Perşembe günü saat 20.00’de ve 29 Mayıs Cumartesi günü saat 15.00’de George Friedrich Haendel’in üç perdelik  Imeneo adlı operasını sahneleyecek.
  İlk kez Efes’teydi
  Imeneo ayrıca, 10 ve 11 Temmuz 2010 tarihlerinde iki kez “1. İstanbul Uluslararası Opera Festivali” kapsamında İstanbul Rumeli Hisarı’nda sunulacak.  Imeneo, İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından ülkemizde ilk kez 18 Haziran 2009’da Efes Odeon’da “23. Uluslararası İzmir Festivali” kapsamında sahnelenmişti. Şef Ercan Yenal yönetiminde sunulacak olan Imeneo, Mehmet Ergüven’in rejisi ile sahneleniyor. Dekorları Tayfun Çebi, kostümleri Sevda Aksakoğlu hazırladı. Koro şefliğini Ali Hoca’nın üstlendiği eserin ışık tasarımlarını Müfit Özbek hazırladı.
  Kimler oynadı
  Imeneo’da solo rolleri; Cengiz Sayın, Gökhan Varkan, Evrim Keskin, Linet Şaul, Zibelhan Dağdelen, Burcu Kılıç, Evren Kayacan, Sevinç Sayın, Teyfik Rodos ve Beran Sertkaya üstleniyorlar. Librettosu Silvio Stampigla tarafından yazılan eser, Haendel’in (1685-1759) yaşamı boyunca yazdığı kırk beş opera içinde en son iki operasından biridir.
  Korsanlar kaçırdı
  Imeneo, ilk kez 1740’da Londra’da sahnelenmiştir.  Bir aşk ikilemini anlatan Imeneo’nun konusu şöyle: Korsanlar tarafından kaçırılan İki genç kadın (Rosmene ve Clomiri) Imeneo tarafından kurtarılır. Imeneo, ödül olarak Rosmene ile evlenmek ister; ancak Rosmene sevgilisi Trinto ile Imeneo arasında karar vermekte zorlanmaktadır. Yardım için tanrılara başvurur.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı