Macaristan'dan Sırbistan sınırına tel örgü

BUDAPEŞTE / AA
14 Temmuz 2015 - 08:42Son Güncelleme : 14 Temmuz 2015 - 08:43

Macaristan yasa dışı göçü engellemek için Sırbistan sınırına tel örgü çekmeye başladı.

Macaristan yasa dışı göçü engellemek için Sırbistan sınırına tel örgü çekmeye başladı.

Macaristan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ülkeye Sırbistan'dan günlük yaklaşık bin kişinin yasa dışı yollardan girdiği ve bunun engellenmesi için Sırbistan sınırındaki Mórahalom bölgesinde daha önce planlanan tel örgünün çekilmeye başlandığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca bugün itibariyle Macaristan'a 78 bin 190 kişinin yasa dışı yollardan girdiği, bunun 77 bin 600'ünün Sırbistan üzerinden ülkeye geçtiği belirtildi.

Başbakan Viktor Orban daha önce konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ''Macaristan ve Sırbistan'ı birbirinden ayırmayı hedeflemiyoruz. Planlanan tel örgü ikili ilişkilerden kaynaklanan sıkıntılar dolayısıyla yapılmayacak, geçici olarak sınır koruma görevi görecek. Macaristan'a yasal olarak gelmek isteyenlere yasal sınır kapıları açık olacak'' ifadelerini kullanmıştı.

Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ise, yasa dışı göç sorununu çözmek için Sırbistan sınırına geçici tel örgü çekilmesi ile ilgili çalışmaların sürdüğünü ve diğer komşu ülkelerden benzer tehlike gördüklerinde de aynı uygulamaya gideceklerini açıklamıştı.

Macaristan hükümeti 17 Haziran'da yasa dışı göçü engellemek için, Sırbistan sınırını 4 metre yükseklikte, 175 kilometre uzunluğunda tel örgüyle kapatma kararı almıştı.

Etiketler: avrupa , sırbistan , Macaristan


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı