Dünya Haberleri

  Macaristan'da yeni medya kanunu eleştiriliyor

  AA
  06.01.2011 - 15:45 | Son Güncelleme:

  Macaristan'da 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe giren yeni medya kanunu, Avrupa Birliği'nin eleştirilerine yol açarken, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, "Çıkardığımız yeni medya kanunu AB standartlarına uygundur" dedi.

  Orban, bugün haber ajanslarına yaptığı açıklamada, Macaristan'da çok daha önce çıkarılması gereken bu kanunun, Almanya ve Fransa'daki medya kanunlarıyla benzer olduğunu, bu yüzden de haksız eleştirileri anlamadığını bildirdi. Viktor Orban, Almanya ve Fransa medya kanunlarını değiştirirse, kendilerinin de çıkardıkları kanunu tekrar gözden geçirebileceklerini açıkladı.


  Macaristan'ın AB ülkesi olduğunu ve AB yasalarına uygun kanunlar çıkardıklarını belirten Orban, "yeni medya kanunu ile ilgili geri adım atmaya niyetimiz yok, AB ile aramızı bu konuda Macaristan'daki ana muhalefet partisi olan Macaristan Sosyalist Partisi bozuyor" görüşünü savundu.


  Yeni medya kanununun, "dengesiz haberciliği" ve "insan onurunu ezen haberleri" engelleme amacını taşıdığı belirtiliyor. Bu kanunla, televizyonlardaki suç haberlerinin süresi de toplam yayının yüzde 20'sini geçemeyecek.


  Orban, yeni medya kanunu çerçevesinde çalışacak olan konseye, bu muğlak yasakları delen kuruluşlara 1 milyon dolara kadar ceza kesme yetkisi de verdi. Konsey, Macaristan'dan ulaşılabilen internet basınına da gerekirse ülkede kısıtlama getirebilecek.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı