Dünya Haberleri

  Macaristan sınırdaki jiletli tel örgülerini güçlendiriyor

  AA
  04.04.2016 - 00:28 | Son Güncelleme:

  Macaristan, sığınmacı krizi ile mücadele kapsamında Sırbistan sınırına daha önce çektiği jiletli tel örgüleri güçlendirip, yürüyerek geçişlerin zor olduğu bölgelere de jiletli tel örgü çekiyor. 

  Macaristan, sığınmacı girişini engellemek için, Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgeleri arasında yer alan, çeşitli su yolu ve sazlıklar dolayısıyla yürüyerek geçişlerin çok zor olduğu Macaristan-Sırbistan sınırındaki Kelebia'da da tel örgü çekmeye başladı.               

  Macaristan sınırdaki jiletli tel örgülerini güçlendiriyor

  Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, geçtiğimiz günlerde yasa dışı sığınmacı sayısında artış olduğunu bu yüzden İçişleri Bakanlığının talebi üzerine Macaristan-Sırbistan sınırının belirli bölgelerinde tel örgüleri güçlendirme çalışmalarına başlandığı belirtildi.               

  Polis verilerine göre, Macar güvenlik birimleri, 21-27 Mart tarihleri arasında 822, 28 Mart-2 Nisan tarihleri arasında ise 879 yasa dışı göçmen hakkında işlem yaptı.               

  Macaristan sınırdaki jiletli tel örgülerini güçlendiriyor

  Geçen yıl sığınmacıların Batı Avrupa'ya geçmek için en önemli duraklarından biri olan Macaristan, sığınmacı akınını durdurmak için Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek yasa dışı geçişlere uygulanan cezaları artırma yoluna gitmişti.    

  Macaristan'tan sınırlarını korumak amacıyla Vişegrad Grubu'nun (Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya) desteğiyle sınırlarına asker ve polis göndermişti.              

  Macaristan sınırdaki jiletli tel örgülerini güçlendiriyor

  Macar hükümeti ayrıca, sığınmacı krizi çerçevesinde Balkan ülkelerindeki belirsizlik dolayısıyla 9 Mart tarihinde sınırlardaki güvenlik önlemlerini artırıp, ülke genelinde “acil durum” kararı almıştı.      

  Etiketler: Sınır Kapısı
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı