Macaristan’dan çağrı: Bu kış Budapeşte’yi işgal edin

Demet CENGİZ BİLGİN
30 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 29 Ağustos 2006 - 22:28

Her yıl ortalama 38 milyon turistin ziyaret ettiği Macaristan, turizm gelirlerini artırmak için ilginç bir kampanyaya başlayarak "Budapeşte’yi işgal" çağrısı yaptı. Kampanya kapsamında şehirde 3 gece kalacaklara dördüncü gece bedava veriliyor.

ORTA Avrupa’nın en önemli turizm destinasyonlarından olan Macaristan, ülkenin başkenti Budapeşte’ye daha çok turist çekebilmek için "Budapeşte’ye işgal" çağrısı yaptı. Aralık ayı başından Mart ayı souna kadar sürecek kampanya kapsamında 3 gece için rezervasyon yaptıranlara dördüncü gece hediye edilecek. Uluslararası yazılı ve görsel medyada yer alan Budapeşte Kış İşgali isimli reklamlarda şu ifadele yer verildi: "Herkes Budapeşte’de planladığından uzun kaldı. Romalılar 400 yıl, Osmanlılar 150, Sovyetler 45. Siz de Budapeşte’de ekstra bir gece daha kalın."

POZİTİF İŞGAL: Macaristan İstanbul Ticari Ateşesi Andras Hajdu, turizm gelirlerini artırmak ve potansiyel turisti Macaristan’a çekmek için böyle bir reklam kampanyası başlatıldığını belirterek, işgal etmek gibi negatif bir kelimenin, son derece pozitif bir anlamda kullanıldığını kaydetti.

38,5 MİLYON TURİST: Macaristan turizmiyle ilgili Hajdu şunları anlattı: "2005’te 38,5 milyon yabancı turist geldi ve 3,4 milyar Euro gelir elde edildi. Gelirin bu yıl yüzde 3-4 oranında artması bekleniyor. Yerli turist sayısı ise 3,6 milyon. Bölgede rakiplerimiz Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan ve Polonya. Türkiye bölgede olmasa da rakibimiz. Her yıl 15-20 bin civarı Türk turist Macaristan’a gidiyor. Türkiye’ye gelen Macarların sayısı ise 75 bin civarı."

YABANCI YATIRIMLAR: Macaristan’ın çektiği yabancı yatırımlarla ilgili de bilgi veren Andras Hajdu, en çok yatırım yapan ülkelerin başında Almanya, Hollanda, Fransa, Amerika ve Japonya’nın yer aldığını ve 2005 yılında rekor kırarak yabancı yatırımların 5,3 milyar Euro’ya çıktığını söyledi. 2006’da 4-5 milyar Euro yabancı yatırım beklediklerini bildiren Hajdu, potansiyel yatırımcıların dikkatini daha fazla çekmek istediklerini kaydetti. Hajdu "Direkt yabancı yatırımın en önemli faktörlerinden birisi yeni iş olanakları oluşturması, ülkenin gelişmiş iş yapma kültürünü geliştirmesi ve ödemeler dengesini iyileştirmesi" şeklinde konuştu.

RAKİP ÜLKELER VAR: Hajdu 1990’dan bu yana Macaristan’a giden yabancı yatırım tutarının 50 milyar Euro’yu geçtiğini bildirerek, söz konusu rakamın Orta ve Doğu Avrupa’nın en yükseği olduğunu söyledi. Macaristan’ın yer aldığı bölgede pekçok ülkenin yabancı yatırım çekmek için uğraştığını hatırlatan Hajdu "Bölgemizdeki rakip ülkeler Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya. Son dönemlerde rakip olarak karşımıza bir de Romanya çıktı" diye konuştu.

Türkiye-Macaristan ticaret hacmi 1.3 milyar dolar

MACARİSTAN ve Türkiye arasındaki ticaret hacmiyle ilgili olarak ise Andras Hajdu şunları söyledi: "2005 yılında iki ülke arasındaki ticaret 1,3 milyar dolar oldu. Bunun 927 milyon doları Macaristan’ın Türkiye’ye, 417 milyon doları ise Türkiye’nin Macaristan’a yaptığı ihracat. Her iki ülke birbirine en çok makina teçhizatları ve işlenmiş ürünler satıyor. İlk olarak hizmet sektöründe yatırımlar gerçekleştirildi; ticaret, inşaat. Ayrıca Türk yatırımcılar Macaristan’da bankacılık yatırımlarına da ilgi duyuyor. Türkler bu sektörlere ek olarak Macaristan’da lojistik, otel, sağlık turizmi başta olmak üzere turizm, bilişim teknolojileri ve inşaat sektörlerinde yatırım yapabilirler."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı