Dünya Haberleri

DÜNYA

  Macaristan Almanya’ya iade etti

  AA
  13 Haziran 2017 - 15:43Son Güncelleme : 13 Haziran 2017 - 15:43

  Macaristan hükümeti, Yahudi soykırımını inkar etmek, halk arasında kin ve nefret yaymak suçlarından 10 yıl hapis cezasına çarptırılan aşırı sağcı Horst Mahler’i Almanya’ya iade etti.

  MACARİSTAN Emniyet Müdürlüğü, Mahler’in 15 Mayıs’ta Sopron kentinde gözaltına alındığı, daha sonra çıkarıldığı mahkemenin iadesine karar verdiğini ve Mahler’in uçakla Almanya’ya gönderildiğini bildirdi. Almanya’da Yahudi soykırımını inkar etmek, halk arasında kin ve nefret yaymak suçlarından 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Horst Mahler, daha önce yazdığı yazıları nedeniyle hapis cezasına çarptırıldığını öne sürerek “Viktor Orban’a, Macar halkının önderine siyasi sığınma için başvuru yaptım. Macar halkının özgürlük sevgisine güvenerek kaderimi Orban hükümetinin eline bırakıyorum” diyerek iltica talebinde bulunmuştu.
  1970 ve 1980’li yıllarda aşırı sol örgüt RAF’ın kurucuları arasında yer alan Mahler, 1990’lı yıllarda aşırı sağ görüşler savunmaya başlamış ve bir gazeteye verdiği demecinde “Yaşasın Hitler” ifadelerini kullanmıştı.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı