Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Maalesef bazısı Amerikan silahı

  Hürriyet Haber
  17 Temmuz 2007 - 01:19Son Güncelleme : 17 Temmuz 2007 - 01:19

  Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD’nin PKK’ya silah verdiği iddialarıyla ilgili olarak, "Şu ana kadar yakalanan silahların ciddi bir kısmı maalesef Amerikan silahları" dedi.

  NTV’de yayınlanan "Liderler Yanıtlıyor" programında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan, durumun Amerikalılara bildirildiğini belirterek, şunları söyledi: "Onlar bunların özellikle oradaki Amerikalıların çekilmesi neticesinde aktarılmış silahlar gibi yaklaşım tarzları var, bunları inandırıcı bulmak mümkün değl. İşin üzerindeyiz ve süreci bu şekilde takip ediyoruz." Erdoğan diğer sorulara cevap verirken şöyle konuştu:

  İRANLA DOĞALGAZ ANLAŞMASI Türkiye olarak şu anda doğalgazı, petrolü dışardan ithal ediyoruz. Biz Amerikan petrolü almıyoruz, doğalgazı oradan almıyoruz. Farklı yerlerden de doğalgaz almanın gayreti içindeyiz. İran’la da bu yaptığımız görüşme ve çalışmalar neticesinde sadece Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacına farklı bir katkı değil, Türkmenistan, İran doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıma projesi içindeyiz.

  DTP’li bağımsız adayların Meclis’e girmesinin gerilim kaynağı olacağını da savunan Başbakan Erdoğan, "Uzlaşma denilen olayın zemini bir defa baştan kaybolacaktır" dedi.

  ABD ÇEKİLMELİ Amerika’nın Irak’tan çekilmesi gerektiğini ve bu konuda bir takvim açıklaması gerektiğini de söyleyen Erdoğan, "Amerika bugünkü şartlardan sonra bir takvim açıklar ve Irak’tan peyderpey asker çekerse bu Irak’ı rahatlatır diye düşünüyorum" diye konuştu.

  SINIR ÖTESİ OPERASYON Erdoğan, terörle mücadele konusunda da, hükümetin Genelkurmay ile birlikte gelişmeleri değerlendirdiğini belirtti. Erdoğan, sınırötesi operasyon için tezkere ve diğer konuların, seçimden sonra ele alınacağını vurguladı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı