Gündem Haberleri

  M.Ali Şahin: Amerika milli menfaatlerimize zarar verirse karşı çıkarız

  A.A
  20.07.2007 - 15:29 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, ABD'nin Türkiye'nin menfaatlerine zarar vermesi halinde karşı çıkılacağını belirterek, “Biz Amerika'ya neden teslim olalım? Biz bağımsız bir ülkeyiz. Bazı şeyler gerekirse söylenir, söylemek kafi değildir, tedbir de almak gerekir” dedi.

  Başbakan Yardımcısı Şahin, seçim çalışmaları çerçevesinde Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde pazar yerini gezdi, esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti. İlçe girişinde kalabalık bir topluluk tarafından karşılanan Şahin'e vatandaşlar pazar yerinde çeşitli meyveler ikram ettiler.

  Bakan Şahin, pazar gezisi sırasında Ahmet Sorkuç adlı vatandaşla sohbet etti. Sorkuç, Bakan Şahin'e Irak'ın kuzeyinde terör örgütü PKK mensuplarına ABD menşeli silahların dağıtıldığını söyledi ve Türkiye'nin bu konuda ABD'ye nota vermesi gerektiğini savundu.
  Mehmet Ali Şahin bu sözler üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün gece özel bir televizyon kanalındaki programda terör örgütü üyelerine dağıtılan silahların ABD'ye ait olduğunun belirlendiğini, ABD'nin de bu durumu kabul ettiğini söylediğini anlattı.
  Aynı vatandaş, “O halde niye ABD'ye karşı tavrınızı göstermiyorsunuz, nota vermiyorsunuz? ABD'ye teslimiyet mi var?” diye konuştu.
  Şahin bu sözlere, “Verdik ya... Biz Amerika'ya neden teslim olalım? Biz bağımsız bir ülkeyiz. Bazı şeyler gerekirse söylenir, söylemek kafi değildir, tedbir de almak gerekir” diye karşılık verdi ve Ahmet Sorkuç'a hassasiyetinden ötürü teşekkür etti.

  Aynı kişinin “Irak'ın kuzeyindeki tehlikeyi de görmeniz gerekir” demesi üzerine Şahin, şöyle konuştu:

  “Gayet tabii.. Askerimiz işte sınırda. Bu mesele 1990'larda Çekiç Güç diye bir şey vardı ya, işte o zaman başladı. Biz o zaman yoktuk. Eğer Amerika milli menfaatlerimize zarar verirse, verdiğini görürsek, karşı çıkarız.”

  “GAZİPAŞA'DAKİ YATIRIMLARININ TAKİPÇİSİYİM”

  Bakan Şahin, daha sonra bir kahvehanede vatandaşlara hitap etti. Gazipaşa'ya ilk kez geldiğini belirten Şahin, “Gazipaşa'daki yatırımlarının takipçisi olacağım. Bundan sonra beni aranızda daha sık göreceksiniz” diye konuştu.

  Şahin, Alanya-Gazipaşa arasındaki bölünmüş yol çalışmasının çok kısa sürede bitirilmesinin zorunlu olduğunu ifade ederek, “Karayolları Bölge Müdürü ile görüşeceğim. Ankara'ya gittiğimde Bayındırlık ve İskan Bakanı ile de görüşeceğim. Bu yolun bir an önce bitirilmesi için talimat vereceğim” dedi.

  Gazipaşa Yat Limanı'nin ihalesinin yapıldığına da değinen Şahin, Gökçeler Barajı proje ihalesinin de yapıldığını, barajın yapım işinin Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün 2008 yılı programına alınacağını bildirdi.

  Şahin, Gazipaşa Havaalanı'nın küçük uçakların inişine müsait olduğunu, havaalanının işletmeye açılması için yeni bir kiralama ihalesine çıkılacağını, havaalanıyla 2 firmanın ciddi şekilde ilgilendiğini belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı