Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  2017 LYS matematik sınavı soru ve cevapları ne zaman yayınlanacak? LYS sınavının ardından dikkat çeken soru yorumları

  Hürriyet Haber
  12.06.2017 - 18:51 | Son Güncelleme:

  2017 LYS matematik sınavı soru ve cevaplarının ne zaman yayınlanacağı binlerce öğrenci tarafından dört gözle beklenen konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. 839 bin 124 adayın başvurduğu LYS-1’de adaylar, kendilerine verilen 135 dakikada 80 soru yanıtladı. Sınavın bitmesiyle birlikte adaylar soru ve cevaplarını kontrol edebilmek adına ÖSYM tarafından yapılacak olan açıklamayı beklediler. Öte yandan LYS sınavının ardından sosyal medya da sınavla ilgili dikkat çeken ve ilginç yorumlar yapıldı. Peki, 2017 LYS matematik soru ve cevapları ne zaman yayınlanacak? İşte, sınav hakkında dikkat çeken yorumlar.

  2017 LYS soru ve cevapları ÖSYM tarafından ne zaman yayımlanacağı binlerce öğrenci tarafından en çok merak edilen konular arasında yer aldı. LYS 1 Matematik sınavı 11 Haziran'da gerçekleşti ve binlerce öğrenci sınavda ter döktü. Sınavın bitmesinin hemen ardından öğrenciler büyük bir hevesle soru ve cevapları kontrol etmeye niyetlendi. Sosyal medyadan soru yorumlarına bakan öğrenciler, en çok zorlandıkları sorularla ilgili fikir alışverişinde bulundular. Peki, 2017 LYS soru ve cevapları ÖSYM tarafından ne zaman yayımlanacak? İşte, LYS'de dikkat çeken soru yorumları.

  SORULAR NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

  LYS soruları ve cevapları, herhangi bir aksilik olmaması halinde sınavın bitiminin ardından ÖSYM tarafından bir hafta içerisinde açıklanacak.

  LYS YORUMLARI

  839 bin 124 adayın başvurduğu LYS-1’de adaylar, kendilerine verilen 135 dakikada 80 soru yanıtladı. Tek oturumda uygulanan sınavda, üç açık uçlu soru yer aldı. Sınavdan çıkan öğrenciler matematiğin kolay olduğunu söylerken, geometrinin kendilerini zorladığını belirtenler de oldu. Açık uçlu soruları da çözebildiklerini anlattılar.

  Öğrenciler yorumladı:

  Açık uçlu soruya zaman yetmedi

  LYS-1’de (Matematik) açık uçlu soruların ikisi matematik, biri geometriden soruldu. Adaylar açık uçlu sorular için zamanı yetiştiremediklerini belirtti. Matematikte süre sıkıntısı yaşanırken, integral ve analitik konuları, adayları zorladı. Adaylar, geometride ise uzay geometri konusuyla ilgili soruları çözmekte zorlandıklarını söylediler. Adayların sınav sonrası yorumları şöyle:

  İNTEGRAL ZAMANIMI ALDI

  Gamze Karaman: Güzeldi. Süre konusunda biraz sıkıntı yaşadım. Biraz integralde zorlandım, zamanımı aldı. Geometri matematiğe göre zordu ama yapabileceğimi yaptım. Açık uçlu sorulardan ikisini çözemedim. Yanlışların doğruyu götürmediğini bilmiyordum. Ama zaten fikrim yoktu, yapamazdım.

  BİRİNİ ATTIM, İKİSİNİ YAPTIM

  Leyla Ağar: Orta düzeydeydi. Yüzde 50'si yapılabilirdi. Yüzde 20'si biraz üst düzeydi. Türev ve integral konusu beni zorladı, onları yapamadım. Diğerleri basitti. Geometriye çok bakamadım. Ama çok zor değildi. Açık uçlu soruların yanlış çıkması netlerimizi etkilemiyor. İyiydi aslında. Birini attım, diğerlerini yaptım.

  Elif Nurbakan: İdealdi, çok zor değildi. MF bölümüyüm. Çok kolay olmasa da YGS gibi zor değildi. Uzay geometrisinde dik kesişme konulu soruda zorlandım. Dik kesişme ben hiç görmedim. Ondan iki soru vardı. O biraz moralimi bozdu. Belki müfredatta vardı, biz görmedik. Olasılık sorusu uğraştırıcıydı. Beni geometri çok zorlamadı. Açık uçlunun ikisini yaptım, birini yapamadım. Açık uçlu soru olmamalı. Çünkü biz şıklar üzerinden giderek soruları çözebiliyoruz. Şık eleme imkanımız oluyor. Daha fazla zaman alıyor.

     

  Sınavdan çıkan öğrenciler LYS-1 ile ilgili yorumda bulunmaya başladı. İşte, sosyal medyadan gelen LYS-1 matematik sınavı yorumları;

  Bu nasıl lys ya

  Lys 1deki sorular bana ben sorulara baktım durum o kadar vahim

  LYS den çıkan ilk çocuğa sorduğum soru; "Silgi nasıl" dı?

  artık bu girdiğimiz son lys ve son 15. sorunun C olması dileği ile...

  Lys matematiğine girmenin bana katığı tek şey resim çizme yeteneğimi fark etmem oldu peçetelerim özel çizimlerimle dolu

  Günaydın bilmediği matematik sorusunu sallayan LYS mağdurları size günaydın yok tembel yatanlar

  Lys mi buda yalan oldu

  Lys matematiğe girip 80 sorudan sadece 5 soru yapabilen bir sözelci olan bana alkış alabilir miyim

  #lys1 şimdi bir tayfa vardır lys sonrası çok kolaydı diye geçinip sonra bayburt üni.yi kazananlar

  Hesap makinası bozuk olan Pelin Senın Allah belanı versın

  Gerçel sayılar lanetini bilsem odtüdeydim

  Sınavı yapamayıp 11.40ı bekleyenler derneği burası daha önce hiç lys ye girmiş miydiniz????

  Ayrıca allahın cezası integrale zor konu diyerek çalışmadım,lys'de gelen sorular çocuk oyuncağıydı

  benim çalışmadığım lys matematiği nasıl bu kadar kolay yaparsınız nasııııııııııl ağlicam

  Kardeşimin lys matematiği çok güzel geçmiş ona küçük sürprizler yapaciğim

  Bir lys düşünün matematik profesörü gelse yapamaz

  Lys den sonra arka fonda demet akalın acilen tatile çıkmalıyım çalmaya başladı...

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı