Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  LYS giriş belgeleri erişime açıldı

  AA
  05 Haziran 2013 - 16:29Son Güncelleme : 05 Haziran 2013 - 17:40

  2013 LYS sınav giriş belgesi ÖSYM tarafından yayımlandı Adaylar Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) giriş belgelerine internet üzerinden ulaşabiliyor.

  ÖSYM, 15-16-22-23 Haziran’da yapılacak 2013 LYS’ye başvuran adayların sınavlara girecekleri bina ve salonlara atama işlemlerinin tamamlandığını duyurdu. ÖSYM’den sınava yönelik yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

  Adaylar belgelerini, başvuru yaptıkları her LYS için ayrı ayrı, kimlik numaraları ve şifreleriyle ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinebilecek. Başvuru yapılmayan LYS için giriş belgesi düzenlenmeyecek. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacak. Adayların bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken, üzerinde fotoğraf olmasına özen göstermesi ve bu belgelerin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını ilgili LYS’de yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

  İlgili LYS’ye ait giriş belgesini (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacak.
  Sınava giriş belgesi sadece üzerinde belirtilen LYS için geçerli olacak. Bir LYS için düzenlenen belge diğer LYS’ler için kullanılamayacak. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim veya işaretin bulunmaması gerekiyor.
  Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınavın başlama saatinden en az bir saat önce hazır bulunmaları gerekiyor. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacak. Adaylara sınava giriş belgesi gönderilmeyecek.

  Adayların sınava girebilmeleri için giriş belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er veya erbaşlar ile askerî öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değil), Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe veya Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilecek.
  Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları gibi diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler olarak kabul edilmeyecek. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın güncel bir fotoğrafı ve kimlik numarası bulunması, pasaportun süresinin geçerli olması gerekiyor. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecek. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday mazereti ne olursa olsun sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacak.
  Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında kimlik numarası, soğuk damga veya fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekiyor.

  LYS tarihleri ve süreleri ise şu şekilde olacak:

  Sınav adı, tarihi ve saati Sınavda Uygulanacak Testler Testin Cevaplama Süresi

  15 Haziran Saat: 10.00
  Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) Tarih Testi 65 dakika
  Coğrafya-2 Testi 20 dakika
  Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi 50 dakika

  16 Haziran Saat: 10.00
  Matematik Sınavı (LYS-1) Matematik Testi 75 dakika
  Geometri Testi 60 dakika

  16 Haziran Saat: 14.30
  Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) Yabancı Dil Testi (Alm., Fra., İng.) 120 dakika

  22 Haziran Saat: 10.00
  Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2) Fizik Testi 45 dakika
  Kimya Testi 45 dakika
  Biyoloji Testi 45 dakika

  23 Haziran Saat: 10.00
  Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) Türk Dili ve Edebiyatı Testi 85 dakika
  Coğrafya-1 Testi 35 dakika

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı