Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  LYS’de de ‘Gezi’

  Gönül KOCA
  17.06.2013 - 09:23 | Son Güncelleme: 17.06.2013 - 09:23

  Gezi Parkı olaylarının LYS’yi ve sınava giren yüzbinlerce genci etkilememesi için, ÖSYM kriz masası oluşturdu. Olaylı bölgelere ulaşım ve sınav merkezlerinde sorun yaşanmaması için tedbir alındı.

  Cumartesi gecesi Gezi Parkı’na müdahale edilmesi, ÖSYM’yi de etkiledi. Dün yapılan LYS-1 (Matematik) ve LYS-5’in (Yabancı Dil) sorunsuz geçmesi için ÖSYM, kriz masası oluşturdu. Sabah saat 05.30’dan itibaren temsilcilerini İstanbul’da Şişli ve çevresindeki sınav merkezlerine gönderdi. E-5 ve Gümüşsuyu girişlerinde trafiğin nasıl ilerlediği ve adayların sorunsuz sınav merkezlerine ulaşıp ulaşamayacakları tespit edildi. ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanı Yasin Bulduklu, “Sorunun olmadığı bilgisini alınca sınavı başlattık” dedi. Dr. Bulduklu, Gezi Parkı olayları başladıktan hemen sonra bütün yöneticilerin merkeze geldiğini ve kriz masası oluşturduklarını belirterek sınavın sorunsuz geçmesi için yaptıkları hazırlıkları şöyle anlattı:

  MEZUNİYET GÜRÜLTÜSÜ

  “Kriz masası kurduk. Gelişmeleri anbean izledik. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile sürekli görüştük. Planlarımızı yaptık. Gece koordinatörlerimizi sabah 05.00’te de çatışma bölgelerindeki sınav merkezlerimize gönderdik. Trafiği sürekli kontrol ettik. Sınav sorularının olduğu araçları normalde 07.00’de göndermemiz gerekirken, 05.30’da yola çıkardık. Temsilcilerden, adayların geliş durumlarını takip etmelerini istedik. Okullardan, ‘Adaylar geldi, problem yok’ bilgisini alınca da sınavı başlattık. Özellikle çatışma bölgesinde rahatsız eden bir durumun olup olmadığını ısrarla sorduk, herhangi bir sorun olmadığı bilgisini verdiler. Sadece Yenibosna’da bir gürültü olduğu bilgisini aldık. Eylemden dolayı sandık ama o bölgedeki Mümtaz Turhan Sosyal Bilimleri Lisesi’nin mezuniyet töreni nedeniyle gürültü olduğunu öğrendik ve anında müdahale ederek, sınav başlamadan durdurduk.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı