Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  LYS-3 öğrencileri zorlamadı

  Hürriyet Haber
  23.06.2013 - 15:49 | Son Güncelleme: 23.06.2013 - 16:06

  2013-Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) son oturumu olan LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) bugün yapıldı. Uzmanlar, sınavda çıkan Türk dili ve edibiyatı ile coğrafya-1 sorularının öğrencileri zorlamadığını söyledi.

  Final Dergisi Dershanesi uzmanları, LYS-3 sorularını şu şekilde yorumladı:

  Divan edebiyatından 7 soru var

  Türk Dili ve Edebiyatı: Dil ve anlatım konularından 21 soru, edebiyat bilgilerinden 35 soru soruldu. Geçen yıla göre Dil ve Anlatım sorularının azaldığını görüyoruz. Ayrıca dil ve anlatım sorularının YGS sorularına benzer özellikte olması öğrencilere kolaylık sağlamıştır diye düşünüyoruz. Edebiyat soruları da bilgi ve yorumun harmanlanmasıyla kimi kolay, kimi seçici sorulardan oluşturulmuş. Edebiyat soruları arasında bugüne kadarki sınavlarda pek soru konusu yapılmamış olan bazı kavram ve sanatçılara da yer verildiğini görüyoruz. Divan edebiyatıyla ilgili soruların fazla olması (7 soru) bu yılki sınavın önemli noktalarından biriydi. Güncel edebiyat bilgileriyle ilgili sorular da öğrencileri biraz zorlamış olabilir. Genel olarak okuyan ve edebiyat gündemini takip eden öğrencilerin kolayca çözebileceği yakın dönem edebiyatı soruları seçici sorular olarak kabul edilebilir. Sınavla ilgili dikkat çeken en önemli nokta soruların yüzde 90’ının 9, 10 ve 11’inci sınıf müfredatından gelmesi. Bu da edebiyat testinde uzun bir sürece yayılan bir çalışma neticesinde başarılı olunabileceğini gösteriyor.

  Çok kolay ve zor sorular var

  Coğrafya-1: 9-10-11 ve 12’nci sınıf müfredatlarına uygun sorular var. Hem çok kolay hem de zor soru var. Yer yer bilenle bilmeyeni ayırmak yerine, sanki öğrenciyi zora sokarcasına düzenlenmiş sorular ve çeldiricilik gücü yüksek olan 24’üncü soru gibi ustaca düzenlenmiş sorular da kullanılmış. Aslında pek çok sorunun kökünde  cevapları da verilmiş. Farklı soru tipleri çözen, bol soru örneğiyle karşılaşmış olan öğrenciler başarılı olacaktır. ÖSYM geçmiş yıllardaki sorulara paralel soru sormuş.

  Sınav Dergisi Dershanesi uzmanlarının LYS-3 değerlendirmesi:

  Edebiyat kısmı öğrencileri zorlayacak türden

  Türk Dili ve Edebiyatı: İlk 21 soru yani Türkçe sorularında beklenenin dışında soru yok. Dilbilgisi sorusu 6 tane ve basit sorular. Paragraf kısmında çok çeşitli konular var. Mimarlık, öğretmenlik gibi konular. Edebiyat kısmı öğrencileri zorlayacak türden. Çünkü çok fazla tahlil var. Bir metin veriliyor ve bu metni aşağıdaki yazarlardan hangisi yazmış olabilir gibi sorular var. Şiirdeki prensip bulunup o prensiple şiir yazan ya da yazmayan şair isteniyor. Divan edebiyatı sorusu dikkat çekici şekilde fazlaca var. Cumhuriyet sonrası sorusu çok az. Akımlarla ilgili soru var.

  Bilgi ile yorum yapmak gerekiyor

  Coğrafya-1: Coğrafya sorularında 9-10-11 ve 12’nci sınıf müfredatının tamamını tarayan sorulara yer verilmiş. Soruların çözümünde bilgi esas ancak bu bilgi ile yorum yapmak gerekiyor. Öncüllü sorulara ağırlık verildiği için çeldiricisi yüksek sorular olmuş. Dünya ve Türkiye haritasını çok iyi bilmek ve analiz etmek gerekiyor. Bazı soruların cevapları soru içerisinde gizli ama okuduğunu iyi anlamak gerekiyor. Coğrafya’nın diğer bilimlerle ilişkisini gösteren bir soru neredeyse bir Biyoloji sorusu şeklinde verilmiş.

  Fem Yayın Merkezi’nin LYS-3 değerlendirmesi şöyle:

  Cumhuriyet Dönemi’nden az soru geldi

  Türk Dili ve Edebiyatı: Soru dağılımı önceki yıllardaki gibiydi, yalnız Cumhuriyet Dönemi’nden geçen seneye göre daha az soru geldi. Bu yıl YGS’de ilk kez denenen ikili soru tipinin LYS testinde de ÖSYM tarafından devam ettirildiği görüldü. Dil ve anlatım testinden gelen 21 soru geçen yılın YGS ve LYS sorularından farklı değildi. Edebiyat bölümündeki sorular, klasik edebiyat bilgilerinin yanında bu bilgilerin yorumlanmasını da içerecek nitelikteydi. Öğrencilerin edebiyatla ilgili kavram, sanatçı ve eserler dışında sahip olduğu edebiyat kültürünü de ölçecek nitelikteydi. Dolayısıyla dil ve anlatım ile edebiyat sorularının okul müfredatına uygun olduğu, müfredat dışı sürpriz sorular bulunmadığı söyleyebiliriz.

  2 seçici soru var

  Coğrafya-1: Bu sene 2013 LYS coğrafya-1 sorular MEB müfredata uygun olarak hazırlanmış. LYS olmasına rağmen 10 soru YGS müfredatından geldi. Sorular daha nüfus ve ekonomi ağırlıklı. Özellikle 10’uncu ve 11’inci sınıf müfredatından sorular daha fazla. 2013-LYS coğrafya-1 soruları geçen seneye göre daha kolaydı. 2 tane seçici soru vardı. Güncel soru olarak küresel çevre sorunları ve yaygın olan doğal afetler soruldu. Bu yılki YGS, coğrafya-2’de olduğu gibi uzun diyalog tarzı soru yine soruldu. Grafik yorumlama ile ilgili 1 soru soruldu. Grafik renkli verildi. Coğrafya-2 sınavında sorulan konulardan da yine sorular vardı. Aynı konudan benzer sorular fazlaydı. Özellikle nüfus artışı ile ilgili 3 benzer soru, gelişmiş-geri kalmış ülkelerin özellikleri ile ilgili de 3 benzer soru vardı.

  Fen Bilimleri Dershanesi uzmanlarının LYS-3 değerlendirmesi ise şöyle:

  Divan edebiyatının ağırlığı arttırılmış

  Türk Dili ve Edebiyatı: 4 yıllık müfredatı tarayan, zor sorular içeren, genel anlamda hazırlıklı öğrenciye uygun bir sınav. Sınavın dili geçmiş yıllardaki kadar özenli değil, metinler yazım ve noktalama açısından kendi içinde tutarsızlıklar içeriyor. Çağdaş metinlere yeterince başvurulmadığı, sözcük seçimlerinin özenli olmadığı görülüyor. Divan edebiyatının ağırlığı arttırılmış. Günümüz edebiyatını takip etmeyi gerektiren sorular da mevcut. Sınav bir hayal kırıklığı değil ama ölçme değeri ve metin kalitesi açısından geçmiş yılların gerisinde.

  YGS konularından da sorular var

  Coğrafya-1: 2013 LYS-3 coğrafya-1 sınav soruları geçen yıla göre daha kısa ve net. Düzenli bir çalışma yapan öğrencinin sorularda çok fazla zorlanacağını düşünmüyoruz. Konu dağılımlarına bakıldığında 11’inci ve 12’nci sınıf LYS konuları ile birlikte geçen yıllarda olduğu gibi 9’uncu ve 10’uncu sınıf YGS konularından da sorular var.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı