Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Lütfü Ömer Akad'a saygı

  Hürriyet Haber
  29 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 29 Şubat 2000 - 00:01

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığı'nın düzenlediği ‘‘Türk Sineması'na Hayat Verenler'' dizisinde ünlü yönetmen Lütfi Ömer Akad'ı gündeme getiriyor. Etkinlikler bugün saat 18.00'de Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

  Türk Sineması'na emeği geçen kültür ve sanat adamlarını tanıtmayı amaçlayan ‘‘Türk Sineması'na Hayat Verenler'' dizisinin bugünkü konuğu Lütfi Ömer Akad, sinemamızda ‘‘Yönetmenler Kuşağı'' denilen akımın öncüsü. Türk Sineması'nda gerçek sinema dilinin kurucularından olan ve 1973-1975 yılları arası çektiği ‘‘Gelin-Düğün-Diyet'' üçlemesiyle tanınan Akad 84 yaşında.

  Lütfi Ömer Akad'a saygı etkinliklerinin açılış konuşmasını İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanı Şenol Demiröz yapacak. Bu konuşmayı yönetmenliğini Prof. Sami Şekeroğlu'nun üstlendiği belgesel gösterimi izleyecek. Bu ‘‘Lütfi Ömer Akad'' belgeseli ‘‘Türk Sinema Tarihi Belgeseli''nden bir bölüm olarak sunulacak. Ardından Lütfi Ömer Akad ile ilgili Prof. Dr. Tevfik İsmail'in yönettiği ve Hürrem Erman, Halit Refiğ, Giovanni Scognamillo ve Hülya Koçyiğit'in konuşmacı olarak katıldıkları bir sohbet gerçekleşecek.

  Yine aynı etkinlikler çerçevesinde izlenebilecek ‘‘Bir Yönetmenin Hayatından ve Filmlerinden Kareler'' sergisinin yanı sıra ustanın ‘‘Gelin'' isimli başyapıtı da gösterilecek. Başlıca rollerini Hülya Koçyiğit, Kerem Yılmazer, Ali Şen, Kamran Usluer ve Aliye Rona'nın paylaştıkları 1974 yapımı film, Yozgat'tan İstanbul'a göç eden dokuz kişilik bir ailenin öyküsünü anlatıyor.

  Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Tünel-Beyoğlu. Tel: (0212) 293 12 70

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı