"Reşat Kutucular" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Reşat Kutucular" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Reşat Kutucular

Lütfen susmayın

 

Lütfen susmayın

Umut’u vuran katil aramızda.  Başka acılar yaşanmasın demek yetmiyor.
Yeni şeyler söylemek lazım, sesleri yükseltmek lazım…

 

BİREYSEL silahlanmaya karşı Perşembe akşam üzeri Cumhuriyet Meydanı’nda bir grup insan bir araya geldi. Sevgili Sancar Maruflu ve Tuncay Eşsizhan’ın organize ettiği toplantı kalabalık olmasa bile etkileyiciydi.
Parkta oynarken bir kurşunla hayatını kaybeden 6 yaşındaki Umut Ceylan’ın annesi ve babası oradaydı. Anne Gülhan Ceylan sesi titreyerek yaptığı konuşmada “Sizden tek bir şey rica ediyorum.  Lütfen susmayın” dedi. Konuşabildiğimiz kadar konuşacağız, yazabildiğimiz kadar yazacağız dedim içimden.
Regaip Vatansever’in müzisyen arkadaşları da oradaydı. Hatırlarsınız, o da baterist olarak çalıştığı barın otoparkında başından kurşunlanarak öldürülmüştü.
Bir arkadaşı yaptığı konuşmada ülkede silah, şiddet, linç kültürünün giderek yayılmasına dikkat çekti. Adalete olan güvenin azalmasıyla beraber, beline silahı takanın kendi adaletini sağlamaya çalıştığını belirterek bu gidişatın çok tehlikeli olduğunu vurguladı.
TV programcısı – gazeteci Hasan Tahsin Kocabaş da yerel emniyet birimlerinin yerel medyayla işbirliğinin zayıf olduğuna dikkat çekti.  Silah ruhsatı verilmesinin zorlaşması gerektiğini söyledi. Basit silahların piyasada öldürücü silaha dönüştürlemesinin de engellenmesi gereğine dikkat çekti.
50 günde 80 kişi hayatını bireysel silah yüzünden kaybettiyse bir şeyler yapma zamanı çoktan gelmiştir. Uzun ve taşlı bir yol bu.  Herkesin her türlü katkısı kutsal. Yok yere can kaybı yaşanmasını engellemek kutsal çünkü!  

Tarihe saygı

Lütfen susmayın

İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki tarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla bu yıl 10. kez düzenlediği “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri”nde kazananlar belli oldu.
“Tarihsel çevre ve kültür varlıklarını koruma” dalında katkı ödüllerini alanların listesini görünce Büyükşehir’e seçilen isimlerden dolayı bir teşekkür yollamak istedim. İşte o isimler:
Basmane Oteller Sokağı (Belgesel Fotoğraf Projesi - Fotoğraf Sanatçıları: Yusuf TUVİ & Birol ÜZMEZ)
Her Semt Bir Tarih (Belgesel – Hazırlayan: Tanzer Güven / Ege TV)
İğne Deliğinden İzmir (Kitap - Yazar: Yaşar ÜRÜK / Yakın Kitabevi)
Eski Kartpostallarda Ayasuluğ / Efes (Eser Sahibi: Selçuk Belediyesi - Yayına Hazırlayan: Ali CAN- Selçuk Belediyesi, Selçuk Kent Belleği Yayınları)
Kilizman’dan Kızılbahçe’ye Tarih İçinde Güzelbahçe (Tarih Araştırması - Yazar: İlhan PINAR / Klizman Yayınevi)
İzmir Life (Dergi - Yayın Yönetmeni: Hakkı KESİRLİ)
Neşet Öztekin (Araştırmalar ve Kültür Elçiliği)
Kentin hafızası sürekli tehdit altındayken, niteliksiz yeni izin verildiği anda değerli eskiyi ezip geçebiliyorken birilerinin de tarihe saygıyı hatırlatıyor ve savunuyor olması çok önemli. Çok saygı değer.

Kentin ortasındaki vaha

MEHMET Soyer’in Kültür ve Sanat Fabrikası ana akıma bir itiraz adeta.  Kulelerin, iş merkezlerinin, yeni projelerin ortasında kalan bir sanat vahası. Türünün ender örneklerinden olsa gerek.
Ne kadar daha yapılanmadan durur ve sanata hizmet eder bilemiyorum.  Ama sezon açılışında gördük ki Sevgili Mehmet’in gözlerindeki ışık aynı. Yapmak istediğini yapıyor.
Sanata bu kadar fırsat verene kentli de sahip çıksa keşke... Tüm baskılara inat orada bir şeyler yeşermeye devam etse...
Zeytin ve sanat temasıyla açıldı bu sezon. Ayvalıklı sanatçılarla birlikte.
Değerlerin farkında olmak ve o değerlerin kıymetini bilmek o kadar önemli ki...
Soyer de yaptığı kısa konuşmada zeytin üzerinden bunu vurguladı:
“Zeytin memleketi diyebileceğimiz güzelim bir yerde oturuyoruz bizler. Ne şanslıyız. Güney Marmara’dan Ege’ye, Güney Ege’den Akdeniz’e... Zeytin memleketi buralar.
Asırlardır zeytin ve insanoğlu iç içe yaşamış. Zeytin beslemiş, sağlıklı kılmış, ekonomi yaratmış insanoğlu için.
Sadece bu kadar mı? Hayır, medeniyetlerin oluşmasına, devamına, gelişmesine katkıda bulunmuş. Sanatı doğurmuş adeta, beslemiş onu...
Barışın olduğu kadar sanatın da simgesi olmuş.
İşte özetle bu düşünce ve duygudan hareketle Soyer Kültür Sanat Fabrikası olarak kurulduğumuz yılı takip eden yıldan itibaren (2006) gerçekleştirmek istediğimiz etkinliği ne şanslıyız ki bu yıl gerçekleştirebiliyoruz.”
Nice sezonlara diyelim...
Soyer Kültür Sanat Fabrikası (SKSF) 2012-2013 sezonunu “Zeytin ve Sanat 1 Ayvalık” adıyla düzenlediği muhteşem bir gece ile açtı.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI