Gündem Haberleri

  Lütfen kemerinizi bağlayın

  Hürriyet Haber
  06.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kemersiz, korumasız ve ani olaydan habersiz bir yolcu veya eşya, otomobilin içinde bir mermi gibidir. Bundan dolayı emniyet kemeri takmayı alışkanlık haline getirelim, belki emniyet kemeri kullanmak kazayı önlemez, ama kişiyi fazla zarar görmekten kurtarır.

  Herhangi bir kaza anında birbiri ardınca iki olay olur. Bunlardan birincisi aracın başka araca veya başka yere çapmasıdır. İkincisi, bunun ardından gelen ve otomobilin içinde, otombil ile birlikte aynı hızda hareket eden insan ve eşyaların, birinci çarpışma sonucu durmuş olan otomobilin içinde hareketlerine devam etmeleri ve içerde bir yere çarpmalarıdır. Otomobilden dışarı fırlamaları da söz konusudur.

  Yaralanmalara ve ölümlere neden olan, saniyeden daha kısa bir zamanda birbirini kovalayan bu çarpmalardan ikincisidir. İşte emniyet kemerinin takılı v olması bu ikinci çarpma olayının önlenmesine imkan sağlar. Ön cama çarparak yaralanmak veya ölmek yerine kemere yaslanarak kurtulmak gibi.

  KEMER ALIŞKANLIĞI

  Emniyet kemeri kullanmayan sürücüler arasında yapılan birçok anket sonucu kemer bağlamaya karşı gösterilen sebeplerin şunlar olduğu saptanmıştır.

  Faydasız Yangın ve suda boğulma ihtimaline karşı tehlikeli Bağlaması zor Kemer arızalı Rahatsızlık veriyor Unutuyor Kısa mesafeye gittiği için gerek duymuyor

  Şunu unutmamak lazımdır ki, insanoğlu birçok şeyi yenileyebilmektedir, ancak birkaç şeyi yerine koymak olanak dışıdır. Bunlardan birisi de elbette yaşamdır.

  Modern çağın gelişimi paralelinde artan teknik olanaklar ve bunun sonucu hızlanan ve yoğunlaşan trafik içerisinde, yine aynı hızla artan trafik kazalarında, yenileme şansı olmayan yaşamımızı devam ettirmek için bize sunulan koruyucu uygulamalardan yararlanmak en akılcı davranış olacaktır.

  Konuk Yazar

  Turgut Kilit /Trafik Kazalarını Önleme Derneği Antalya Şube Başkanı

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı