"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Lütfen hayvan seven, sevmeyen herkes bu yazıyı okusun

Sevgili okurlarım? Bu bir kedi köpek yazısı değil, insanlığımızdan utandıracak, ülkemizde hayvanlara nasıl acımasız ve merhametsiz davranıldığının kanıtı olan bir yazıdır.

Hemen hemen bir haftadır, internette hayvansever grupları isyana sürükleyen, hepimizin kanını donduracak bir yazıdır. Bazı basın kuruluşlarında ve CNN Türk’de de yayınlanmış olsa da bu haber, ben bir kez daha sizlere buradan seslenmek istiyorum ki, tepkinizi gösterin.

Bursa’da bir entegre et tesisinde hamile inek ve yavrusunun kesim görüntüleri insan olan herkesin kanını donduracak cinstendi.
Görüntülerde, hamile bir inek bacağından kancaya asılarak, birkaç kez düşürüldükten ve bir bacağı kırıldıktan sonra kesiliyor. Hemen sonra karnı bıçakla açılarak yavrusu çıkarılıyor ve onun da başı kesiliyor. Başı tamamıyla kesilmeyen yavru dakikalarca can çekişiyor, tam olarak can vermeden öğütme makinesi gibi bir deliğe atılıyor.

Görüntüler, hayvan kesim yerlerindeki denetimsizliği gözler önüne seriyor. Dünyanın neresinde böyle vahşice kesim yapılabilir. Hayvanlar uyuşturulmuyor mu, hamileyken kesilebiliyor mu?

Olayın basında da yer alması üzerine, olayla ilgili olarak söz konusu ‘Bursam Et’e, “ kesim sırasında veteriner bulundurmadığı” için sadece 5 bin 600 lira para cezası ugulanıyor.

Gebe ineğin Aydın’ın Söke ilçesinden satın alınarak Mustafakemalpaşa’ya getirildiğini belirten yetkililer “Gebe ineğin pelvis kemiği kırılınca kesime gönderilmiş” demekle yetiniyorlar.

Görüntülerde yavru ineğin boynuna aldığı bıçak darbesinden sonra dakikalarca can çekişmesi inanılacak gibi değil. Ayrıca olayı gerçekleştiren kesimcilerin, fütursuz tavırları, yerde bir can kanlar içinde yaşam mücadelesi verirken, ellerinde sigara, umursamazlıkları, insanlık adına utanç verici? Bir hayvanın, üstelik karnında halen canlı bir yavru taşıyan bir hayvanın bu şekilde kesilmesi ne insanlığa ne de yasalara sığdırılabilir. Rastgele bir video çekiminde bu korkunç vahşete tanık oluyorsak, ya çekim yapılmayan başka kesimlerde ne tür bir vahşet yaşanıyor kimbilir?

Sevgili okurlarım, eğer dayanabilirseniz, bu videoyu http://www.cnnturk.com/video/turkiye/2009/08/24/hamile.inek.ve.yavrusu.kestiler/15055/index.html adresinden izleyebilirsiniz. Ayrıca eğer tepkisiz kalmak istemezseniz, aşağıda adrese tıklayıp dilekçe verebilir, duygularınızı, şikayetinizi aktarabilirsiniz:
http://www.yasamhakkinasaygi.com/dilekce/dilekce_detay.asp?id=124

Ülkemizde hayvanlara ne kadar kötü davranıldığını görüp şaşırdık

Öncelikle İsviçre’den selamlar, sevgiler dilerim Güzin Abla. Biz bu yaz ailece Türkiye’ ye geldiğimiz 4 hafta içersinde ülkemizde hayvanlara kötü muamele eden pek çok kişiyle karşılaştık. Sokak köpeklerine tekmeler savuruyorlardı.

Bizim de Yorkshire Terrier cinsi köpeğimiz var, bizim yanımızda bile, köpeğimizin kafasını sever gibi yapıp başına vuruyorlardı.
Sarıyer’de sahilde otururken iki gencin güvercinlere yem verip kendilerine yaklaşınca yakalayıp, kafasını kanadını ayaklarını kopardıklarını gördük, perişan olduk. Oysa etrafta bizim gibi pek çok insan varken bir tek ben bağırdım ve tepki gösterdim. Ben “bırakın” diye bağırınca o gencin, “zarar vermiyorum ki” diye alay ederek kanatlarını koparmaya devam etmesi içimi acıttı.
Hala bu anı unutamıyorum. Etraf yaralı ve can çekişen güvercinlerle doluydu. Kimse müdahale etmedi. Dayanamayıp ailemle o ortamdan ayrıldık. Lütfen bu gibi durumlarda seyirci kalmayalım.
RUMUZ: KÜBRA
X