Gündem Haberleri

  Lunaparkta işler kesat

  Hürriyet Haber
  16.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1990'lı yıllarda lunaparklar çocukların ve gençlerin gözde eğlence yerlerinden biriydi. Geçen on sene içinde olan oldu ve pabuçları dama atıldı. Lunapark müşterisi 1995'ten beri yüzde 50 oranında düştü. Düşmeye de devam ediyor.

  BİLGİSAYAR oyunları, modern eğlence merkezleri, barlar... Gençlerin özellikle de 17 yaş üstünün yeni eğlence tarzı, bir süredir bunlar. Çocuklar ve gençler, 1990'lı yıllardan itibaren lunaparklara pek rağbet etmiyor. Lunapark müşterisi 1995'ten beri yüzde 50 oranında düştü. Düşmeye de devam ediyor. Bugün 0-14 yaş grubuna hitap eden lunaparklar, bir de onların yanında gelen anne-babalara kucak açıyor.

  Bizim tabakada para yok

  1987 yılından 1995 yılına kadar lunaparkçıların işleri yolundaydı. Ama müşteri oranı 1995 yılından itibaren her yıl düşmeye başladı. Bu yıl yaşanan depremle de işlerin iyice durduğu söyleniyor. Lunaparkçılar, eskiden hafta ortası yaptıkları işi şimdi pazar günü zor yaptıklarını dile getiriyorlar. Onlara göre bu düşüşün en büyük nedeni ekonomik sıkıntı. İnsanların artık eğlenceye vakit ayırmadığını söylüyorlar.

  Yenikapı Sahil Lunapark'tan Aydın Yazoğlu ‘‘ Bizim hitap ettiğimiz kesim orta tabaka. Onların da bütçeleri yetmiyor'' derken Bostancı Lunaparkı'nın sahibi Savaş Celasun ‘‘Bugün insanların eğlenmeleri için çok seçenek var. Şimdi bara gidiyorlar eğlenmeye. Eğlence tarzı değişti, lunaparklar da çoluk çocuğa kaldı. Bugün herkes Capitol, Carrefour gibi kapalı mekanları tercih ediyor. Alışveriş yapmasa da, yani para harcamasa da, vitrin bakıyor, vakit geçiriyor. Buraya gelse para harcamak zorunda'' diyor.

  Sürekli yenilik gerek

  Lunapark içinde bulunan, dönme dolap, kamikaze, çarpışan araba ya da atlı karıncaya verilen çeşitli isimler var. Örneğin ‘‘oyuncak'', ‘‘reyon'', ‘‘takım'' ya da ‘‘alet''. Gençler heyecan veren, yaşlılar ise eski günleri anımsatan ‘‘oyuncakları'' istiyor. Çocuklar ise ışıklı, küçük çarpışan arabalar ya da bilgisayar oyunlarıyla ilgileniyor. Zincir çok eskide kaldığı ve çok nostaljik bulunduğu için rağbet görmüyor.

  Bir oyuncağın maliyeti 60 bin marktan başlıyor, iki milyon marka kadar çıkıyor. Genelde İtalya'daki fabrikalardan mal alıyorlar. İtalya, ABD ve Almanya'da yapılan işleri kopyalıyor ama dekor konusunda daha başarılı. Genelde her yıl oyuncak değiştirmek gerekiyor. Çünkü, ‘‘sinema gibi yeni filmi getirmezseniz iş yapamazsınız'' diyorlar. Son yıllarda müşterinin azalması yüzünden yeni oyuncaklar da alınamıyor.

  Savaş Celasun, 45 yıllık geçmişi olan baba mesleğini 1983'te açtıkları Bostancı'daki lunaparkta devam ettiriyor. Lunaparkların artık son yıllardaki eğlence anlayışlarıyla uyuşmadığını söyleyen Celasun, lunaparkın dışında Bostancı Gösteri Merkezi'nin de olmasının onlar için bir avantaj olduğunu söylüyor. Bostancı Lunaparkı birinci sınıf lunapark sınıfına giriyor. Bilet fiyatları şu anda 750 bin lira ancak, 10 bilet alırsanız toplam beş milyon ödüyorsunuz. Celasun ekonomik kriz yüzünden iki yıldır fiyatlara zam yapmadıklarını söylüyor. Parkta 12 oyuncak var. Yaklaşık 20 kişi çalışıyor.

  Denize sıfır olan Avcılar'daki Lunpa'nın modern, bambu masaları olan şömineli bir kafetaryası var. Kışın lunaparkın iş yapmadığı dönemler düşünülerek hazırlanmış. 23 Nisan 1999'da havai fişeklerle açılışı yapılmıştı ve açılıştan sonraki bir ay işler yolundaydı. Ancak 17 Ağustos depreminden sonra lunaparka kimse uğramadı.

  BURADA ARABESK VE TÜRK SANAT MÜZİĞİ YASAK

  1987 yılında açılan Sahil Lunapark, geçmişi de lunaparkçılık olan bir aile şirketine ait. 1978 yılında Samatya sahilinde başladıkları bu işi şimdi Yenikapı'daki Sahil Lunapark ve Avcılar'daki Lunpa'da biraz ‘‘hüzünlü'' olarak sürdürüyorlar. Çünkü işler 1995 yılından sonra gerilemeye başlamış ve son yaşanan depremle de iyice durgunlaşmış. Müzik yüzde 80 yabancı. Arabesk ve Türk Sanat Müziği yasak. Yazları 50-60 kişi çalışıyor kışın ise tamirden anlayan 10 kişi bakım için kalıyor. Personele yatacak yer ve yemek veriyorlar.

  Az kalsın haber oluyorduk

  Bostancı Lunaparkı'na gidiyoruz. Beklerken, çocukluk günlerimizi hatırlayıp Radar'a binmeye karar veriyoruz. Radar, inip çıkan, rayların üzerinde hızla giden beş altı arabadan oluşuyor. Bu arabaların çarpışmaması için birbirlerinden ayrı zamanlarda hareket etmesi gerekiyor. Sıra bize geliyor. Ama o da ne? Bizden önceki araba, raylardaki bir brandaya takılıp en tepede durmaz mı? İçindekiler, panik içinde bağırıyor. Ama bizden başka kimse onları duymuyor. Ve biz de son hız gidip onlara çarpıyoruz! Öndekiler bu kez ‘‘Raydan çıktık'' diye çığlık atıyor. Birazdan aşağı düşeceğimizi düşünüyoruz, korkumuz iyice artıyor.

  Neyse ki görevliler yukarı tırmanıyor. Raydan çıkmamışız, arabanın sadece çengeli yerinden oynamış. Arabalar yerinden kıpırdamıyor. Bizim aşağı inmemiz gerekiyor ama raylardan yürüyerek! Neyse ki yükseklik korkumuz yok da, usta dağcılar gibi aşağı iniyoruz... Kazayı ucuz atlattık ancak bir daha lunaparkta böyle bir oyuncağa binebileceğimi sanmıyorum. O gün orada görevli olan arkadaşlar biraz daha dikkatli olsaydı böyle bir kaza yaşanmayacaktı. Biz onlara güvenip bu tehlikeli oyuncaklara binmeyi göze alıyoruz. Lütfen biraz daha sorumluluk!

  LUNADER:

  Lunaparkçılar birleşin!

  İstanbul'daki lunaparkçılar 1991 yılında LUNADER (Lunapark Eğlence Tesisleri İşletme ve Sanayicileri Derneği) adı altında toplandılar. 40 üyesi olan derneğin başkanlığını Yenikapı ve Avcılar Lunaparkı'nın sahibi olan Alper Yazoğlu yapıyor. Yazoğlu derneğin amacını, lunapark işveren ve sanayicilerini biraraya getirmek; yardımlaşmayı sağlamak; teknolojik yatırımları üyelere anlatmak olarak açıklıyor.

  Günden güne kan kaybeden sektörün düzelmesinin ise lunaparkçıların biraraya gelmesiyle oluşacağını söylüyor: ‘‘Biz yıllardır çağrı yapıyoruz biraraya gelelim. Disneyland kalitesinde bir yer yapalım diyoruz. Ama birtakım nedenlerle biraraya gelemedik bir türlü. Lunapark sektörüne bu vesileyle yeniden bir çağrı yapıyorum.''

  İstanbul’un lunaparkları

  BİRİNCİ SINIF LUNAPARKLAR

  (Fiyatlar 500-750 bin)

  Küçük Çiftlik Lunapark

  Avcılar Sahil Lunapark

  Yenikapı Sahil Lunapark

  Kartal Sahil Lunapark

  Bostancı Gösteri Merkezi Lunapark

  Silivri Lunapark

  İKİNCİ SINIF LUNAPARKLAR

  (Fiyatlar 500 bin civarında)

  Bayrampaşa Yıldırım Lunapark

  Kumburgaz Lunapark

  Beykoz Ortaçeşme Lunapark

  ÜÇÜNCÜ SINIF LUNAPARKLAR

  (Fiyatlar 300-400 bin)

  Sarıgazi Lunapark

  Cennet Lunapark

  Güneşli Lunapark

  Bakırköy Lunapark

  Beşyüzevler Lunapark

  Ümraniye Lunapark

  Üsküdar Sahilyolu Lunapark

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı