KIRKLARELİ HABERLERİ LÜLEBURGAZ HABERLERİ

Lüleburgaz'da, 'Toplumun Aydınlanmasında Kadın ve Eğitim' paneli yapıldı

DHA
09.04.2018 - 15:00Son Güncelleme :
DHA

Vahit İŞBAŞARAN/LÜLEBURGAZ(Kırklareli),(DHA)-KIRKLARELİ’nin Lüleburgaz ilçesinde, Belediye ve Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği(YKKED) tarafından Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisinde (LYKA) “Toplumun Aydınlanmasında Kadın ve Eğitim” konulu panel düzenlendi. 

Panel öncesinde Tahir Kadem’in hazırladığı “Trakyalı Kadınlar” temalı resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi. LYKA’da gerçekleştirilen program, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneğinin (YKKED) 10. Yıl Görsel Sunumu ve YKKED Mandolin Topluluğunun konseriyle başladı.

Emin Halebak, Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisindeki (LYKA) ‘Toplumun Aydınlanmasında Kadın ve Eğitim Paneli’nde yaptığı konuşmada, “Kadınlarımızı nasıl bu hukuksuz düzenden, adaletsizliklerden, eğitimsizliklerden çıkarırız, siyasetin dışından siyasetin içine nasıl getiririz? Bunu başarabileceğimiz Türkiye’deki bir kaç kaleden birinde oturuyoruz. Ne mutlu bana Lüleburgaz kadınları dimdik ayakta. Köy enstitülerinin kuruluş yıl dönümlerinde törenlere, etkinliklere gidiyordum ve anlamakta zorlandığım hikayeleri anlatıyorlardı. Nasıl oluyor da 20 yıl süren eğitim 70 yıldır hala gündemde ve taptaze duruyor şimdi zaman geçince anladım. Söylem insanı olmayla eylem insanı olmak arasındaki fark burada yatıyor. Köy Enstitüleri eylem insanıydı. Adaletsizlikleri eylemleriyle değiştirebilecek kapasitedeydiler. Lüleburgaz, cumhuriyet aydınlanmasına tüm kapılarını açarak Kepirtepe Köy Enstitüsüyle cumhuriyetin devrimleriyle içine almış, sindirmiş bir kent. Bundan sonra da Ata’sının yolunda yürümeye kararlı”dedi.

Toplumsal cinsiyet eşitliği için, hukuk, eğitim ve siyaset başlıklarının ele alındığı panelde, Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, Süleyman Demirel Üniversitesi Prof. Dr. Songül Sallan Gül, Eğitimci-(ÇYDD-Pendik Şb) Süheyla Erol ve 21.Dönem Amasya Milletvekili Gönül Saray konuşmacı olarak yer aldı.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Lüleburgaz haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Lüleburgaz haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Lüleburgaz'da, 'Toplumun Aydınlanmasında Kadın ve Eğitim' paneli yapıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı