KIRKLARELİ HABERLERİ

Lüleburgaz'da 1 Mayıs  kutlamaları

DHA
01.05.2017 - 16:20Son Güncelleme : 01.05.2017 - 16:21
DHA

 

Vahit İŞBAŞARAN/LÜLEBURGAZ(Kırklareli)(DHA)-KIRKLARELİ'nin Lüleburgaz İlçesi'nde,Trakya Sendikaları Platformu tarafından düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü coşkuyla kutlandı.

Lüleburgaz'da Eski Hükümet Konağı önünde toplanan kalabalık, Kongre Meydanı'na kadar sloganlarla yürüdü. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından konuşan Kristal İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, "Bugün dünyanın her yerinde işçiler, özgürve yaşamak ve onurlu çalışmak için seslerini yükseltiyor. Haklı taleplerimizi haykırma, işçi sınıfının gücünü göstermek için alanlardayız.1 Mayıs, işçi sınıfının daha insanca bir yaşam mücadelesi ileözdeşleşmiş bir gün. Sermaye sahipleri ve onların koruyucusu hükümetler bugün hala yasaları hiçe sayarak,kanunların arkasından dolaşarak işçiyi,emekçiyi sömürmeye çalışıyorlar.Bugün burada buna izin vermeyeceğimizi bir kez daha güçlü bir şekilde haykırmak için bir aradayız" dedi.

FETÖ'nün 15 Temmuz'da gerçekleştirmek istedii darbenin halk tarafından engellendiğini belirten Çetintaş, "Engelleyenler arasında işçiler, emekçiler, memurlar çoğunluktaydı. Darbeyi gerçekleştirmek istenler ise, bugünkü hükümetin uzun yıllar birlikte hareket ettiği, devletin her kademesini teslim ettiği bir cemaatin üyeleriydi. AKP buna rağmen sorumluları kendi üyeleri arasında aramak yerine aydınları, emekçileri, öğretmenleri, kendisine hedef seçti. Demokrasiden yana olan,yıllarını emek mücadelesine adamış, barıştan yana olan ancak AKP'ye muhalif olan herkes hedef tahtasına oturtuldu. Üniversite hocaları, aydınlar, öğretmenler, kamu emekçileri sırf AKP'ye muhalif oldukları için FETÖ'cü damgası yedi, görevlerinden uzaklaştırıldı. AKP adeta bir cadı avı başlatarak ve kendi besletip büyüttüğü örgütü bahane ederek, kendine muhalif herkese saldırmaya başladı. Halk arasındakin ve düşmanlığı körükledi. Bugün burada aramızda bulunan KESK üyesi sınıf kardeşlerimiz ve onların yakınları, arkadaşları FETÖ'cü olmakla suçlandı ve suçlanmaya da devam ediyor. Ancak bizler gerçeği biliyoruz. AKP muhalif temizliği yapmaya çalışıyor. Kendilerine muhalif olanların sesini kısmaya çalışıyor. Ne KESK ne de bizler baskılara boyun eğmeyeceğiz. Sınıf kardeşlerimizin masumiyetine olan inancımız tamdır. Onları asla yalnız bırakmayacağız" dedi.

Yeni anayasada işçi, emekçi yararına tek bir maddenin bulunmadığını anlatan Çetintaş, "Bizler susturulmayacağımızı gösterdik. Oysa daha her şey yeni başlıyor. Asıl şimdi mücadele zamanı.Tek adam rejimine karşı asıl şimdi dik durma zamanı. Biz bitti demeden bitmeyecek, hayır henüz bitmedi. Çıkartılan kanun hükmünde kararnamelerle ulaşım ve bankacılık sektörlerine yeni grev yasakları getirildi. Adeta kölece  çalışma düzenini aratmayan değişiklikler biz emekçilere dayatılıyor. Referandum öncesi rafa kaldırıldığı söylenilen, kıdem tazminatının fona devredilmesi de şimdi tekrar önümüze getiriliyor. Buna sessiz kalacakmıyız? Referandumdaki mücadelemizi artırarak, sesimizi daha da yükselterek kıdem tazminatlarımızın gaspına hayır diyeceğiz. Artık sesimizi daha da yükseltmeliyiz. Artık köprüden önceki son çıkışa yaklaşıyoruz. İşçi sınıfının elinde kalan en önemli kazanımlarından olan kıdem tazminatı hakkının gaspına izin vermeyeceğiz" dedi.


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırklareli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırklareli ilinden Lüleburgaz'da 1 Mayıs  kutlamaları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Mayıs 2017 tarihinde saat 16 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Lüleburgaz'da 1 Mayıs  kutlamaları haberi güncellenecektir.

  KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:11
  • Guneş
   06:54
  • Öğle
   13:14
  • İkindi
   16:37
  • Akşam
   19:12
  • Yatsı
   20:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı