KIRKLARELİ HABERLERİ

LÜLEBURGAZ HABERLERİ

Lüleburgaz TEMA Vakfı Sorumlusu Aladağ: Her yıl Bulgaristan kadar toprak kaybediliyor

DHA
21 Haziran 2017 - 12:39Son Güncelleme : 21 Haziran 2017 - 12:39

Lüleburgaz TEMA Vakfı Sorumlusu Aladağ: Her yıl Bulgaristan kadar toprak kaybediliyor

DHA

Vahit İŞBAŞARAN/LÜLEBURGAZ(Kırklareli),(DHA)-KIRKLARELİ’nin Lüleburgaz İlçesi TEMA Vakfı Sorumlusu Orman Yüksek Mühendisi Vicdan Aladağ “Her yıl Bulgaristan kadar toprak kaybediliyor” dedi.
“Çölleşmenin en önemli nedenlerinden biri bitki örtüsünün tahrip edilmesidir. Çölleşmenin önlenmesinde meraların önemi oldukça fazladır” diyen TEMA Vakfı  Sorumlusu Orman Yüksek Mühendisi Vicdan Aladağ yaptığı açıklamada şunları söyledi. “ Bu yıl Birleşmiş Milletlerin Çölleşme ile Mücadele Günü teması “Toprağımız, evimiz, geleceğimiz” olarak belirlendi. Çölleşme genel kanının aksine tamamen çöl haline gelmiş arazilerden ziyade toprak bozulumunu ifade ediyor. Toprak bozulumu, toprağın sağlığında meydana gelen bozulmalar ve sonrasında toprağın sunduğu hizmetlerin azalması olarak nitelendiriliyor. Toprağı koruyan en önemli doğal varlık bitki örtüsüdür. Otsu bitkilerden oluşan doğal bitki örtüsü olan meraların bu konuda önemli işlevleri bulunuyor. Çünkü meralar, erozyonu önleme, su üretimi, karbon depolama ve biyolojik çeşitliliğin korunması gibi önemli ekolojik hizmetler sunuyor. Tarımsal üretimde kullanılan birçok bitkinin yabani akrabalarını barındırarak gıda güvenliği açısından da genetik rezerv rolü üstleniyor. Bu bakımdan kurak bölgelerde meraların korunması çölleşmenin önlenmesi için büyük önem taşıyor. 1950’li yılların başında 39 milyon hektar olan Türkiye mera alanlarının % 65’i tahrip edildi. Toprağımızı ve geleceğimizi koruyabilmemiz için meraların korunması ve ıslah çalışmaları yapılması gerekiyor.”
“Toprağın etkili ve sağlıklı şekilde kullanılması ve bozuk olan toprakların iyileştirilmesi hem çevresel hem de ekonomik açıdan oldukça önemlidir” diyen Aladağ “ Dünya çapında yaklaşık 1,5 milyar insan yaşamını ve geçimini bozulmuş topraklardan oluşan arazilere bağlı olarak sürdürüyor. Birleşmiş Milletler’ e göre dünya çapında her sene yaklaşık Bulgaristan kadar bir toprağı (12 milyon hektar) kaybediyoruz. Bu alan her yıl 20 milyon ton tahıl üretimi yapma olanağı sağlayacak bir büyüklüğe karşılık geliyor. Dolayısıyla toprak bozulumunun ve çölleşmenin önüne geçilmesi, yoksul toplumların geçim kaynaklarının ve hayat şartlarının iyileşmesi anlamına geliyor. Çünkü dünyada çölleşme ile mücadele, sürdürülebilir kalkınma ve yoksulluğu azaltmak için önemli bir araçtır” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Lüleburgaz haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Lüleburgaz haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Lüleburgaz TEMA Vakfı Sorumlusu Aladağ: Her yıl Bulgaristan kadar toprak kaybediliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:23
  • Guneş
   06:17
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:14
  • Akşam
   20:13
  • Yatsı
   21:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  KIRKLARELİ NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Aysu Eczanesi

   Lüleburgaz
  • Serdar Eczanesi

   Lüleburgaz
  Sayfa Başı