Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Lükste indirimin sonunu hazırlayan strateji

  New York Times
  20.11.2009 - 14:39 | Son Güncelleme: 20.11.2009 - 15:06

  Dünya lüks tüketiminin kalbinin attığı ABD'de iş yapan firmalar krize rağmen büyük indirimler yapmamanın yolunu buldu.

  The New York Times'ta (NYT) yer alan bir haber analizde, New York'ta bulunan lüks giyim markalarının, ürünlerinde indirim yapmamak için yeni strateji geliştirerek, stoklarını sınırlı düzeyde tutma yolunu seçtiklerine dikkat çekildi.

   

  NYT örnek olarak Manhattan'da bulunan ve üst segmentteki tüketicilere hitap eden Saks mağazasını örnek göstererek, bu işletmedeki stokların geçen yıla kıyasla yüzdesel olarak çift basamaklı oranda azalış gösterdiğine işaret etti.

   

  Haber analizde, işletmelerin stoklarını sınırlı miktarda tutmasının arkasında talepte yaşanan azalmanın yanı sıra tüketicilerin büyük indirim beklentilerin ortadan kaldıracak bir strateji olduğunun altını çizdi.

   

  YA ŞİMDİ AL YA DA UNUT

  Analizde aynı zamanda, bu stratejinin dolaylı yoldan tüketiciye 'Ya ürünü şimdi al ya da onsuz yaşamayı göze al' düşüncesinin gösterilmesi olduğu vurgulandı.

   

  Analizde Taubman Alışveriş Merkezleri'nin sahibi William S. Taubman'ın görüşlerine de yer verildi. Taubman konuyla ilgili şu ifadeleri kaydetti:

   

  "Üst segmente hitap eden mağazalar müşteriye lüksün aynı zamanda seçkinlik ile eş anlamlı olduğunu ve bekleyerek aynı ürünü daha ucuza satın almayı beklememeleri gerektiğini göstermek istiyor" dedi.

   

  RİSKLİ TARAFI DA VAR

  Lüks ürün satan mağazaların uygulamaya koyduğu yeni stratejinin riskli noktaları da bulunduğuna işaret eden analiz, ürünlerin erken tükenmesi halinde işletmenin zarar edeceğini söylerken, bunun yine elinde stok kalması durumunda karşılaşacağı zararın yanında daha az riskli olacağına da dikkat çekti.

   

  Küresel krizin en şiddetli döneminin yaşandığı geçen yıl bu dönemlerde talebin azalması bu mağazalarda yüzde 50 ile 70 arasında indirimlerin yapılmasına neden olmuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı