Gündem Haberleri

  Lüksemburg’da ‘piliç oyunu’ ve ‘Coq Mouillé’

  Hürriyet Haber
  04.10.2005 - 11:17 | Son Güncelleme:

  Pazartesi akşamı Şenay (Ordu) aradı, ‘Serdar Bey, gün boyu ara ara köşenize göz attım; AB ile ilgili bir şey yazarsınız diye. Herkes de sizden bir yazı bekledi...’ demeye. Doğrusu içimden gelmemişti. Ama Sezai Abi (Bayar) aşağıdaki yazıyı geçince, ve beni sabah sabah güldürünce, iki kelime etmek zorunda kaldım.

  AB konusundaki fikrimi ve zikrimi biliyorsunuz:

  Avrupa Birliği, Türkiye için bir AMAÇ değil, bir ARAÇ’tır...

  Yani süreç, sonuçtan daha önemlidir.

  Eğer meseleye bu gözle bakarsanız, Süleyman Demirel’in dediği gibi soğukkanlılığınızı koruyabilirsiniz.

  Kendi isteğimizle, 42 sene mücadele vererek, simültane satranç masasına oturduk, karışımıza 25 oyuncu birden geçmiş, hamlenin ne zaman, kimden, nereden geleceği belli değil, kuralı onlar koymaya çalışıyor, zamanı onlar tayin ediyor, gambit de yapacaklar, geri adım da atacaklar, ‘aaa cambaza bak’ numarasıyla dikkatimizi dağıtmaya, ‘iyi polis-kötü polis’ oynayıp kandırmaya çalışacaklar...

  Tamam, nihai hedef düğün, ama bu bir aşk evliliği değil, bir ‘mantık’ evliliği ... at pazarlığı kaçınılmaz.

  COQ MOUILLE

  Dün, Lüksemburg’da oynanan oyuna, yanılmıyorsam Amerikalılar ‘PİLİÇ OYUNU’ derler. İki araç, boş bir yolda son hızla kafa kafaya vuracak gibi birbirine doğru gider. Sinirlerine hâkim olan dayanır, diğeri ‘son anda’ direksiyonu kırarak kaçar. Kıvırtana ‘ıslak tavuk’ derler, alay ederler.

  Dün, sinirleri daha sağlam olan Türkiye’ydi. Kazanırken neler kaybetti, öğreneceğiz.

  Dün ‘ıslak tavuk’ Avusturya idi. (İmtiyazlı ortaklık ve özellikle de Kıbrıs konularında Türkiye düşmanlığı yapan Fransa için, aylar önce, ‘tükürdüklerini yalarlar’ demiştim hatırlarsanız. Dün, Cumhurbaşkanı Chirac, Başbakan de Villepin ve İçişleri Bakanı Sarkozy başta, Fransız ‘dostlarımız’ tükürdüklerini bir güzel yalayıp yuttular... Üstelik, Avusturya’dan daha onursuz bir şekilde. Çünkü Viyana’nın arkasına saklandılar... Yani Fransa da dün ‘ıslak horoz’ rolündeydi!)

  <ı>Not: Bir karikatür filan bulabilir miyim diye,
  alltheweb.com sitesine girip ‘pictures’ bölümünden Fransızca ‘coq mouillé’ diye taradım. Tek bir fotoğraf geldi karşıma, inanmayacaksınız ama... Fransa Başbakanı de Villepin’in fotoğrafı!

  *

  Hazım meselesine gelince...

  Sezai Abi’nin güzel yazısına limon sıkmamak için, şu kadarını söyleyeyim:

  Avusturya başta, Müzakere Çerçeve Belgesi’ni ‘hazım kapasitesi’ diye bir husus koydurdular. Aslında yeni değil bu kavram, 17 Aralık’ta ilk kez Türkiye’ye karşı kullanılmıştı. Ankara’ya imtiyazlı ortaklık şartını kabul ettiremeyen Avusturya, hiç olmazsa ‘hazım sorunu’ vurgulansın istedi. İngilizler’in (unutulmaması gereken) desteğiyle bu sorun da aşılırken görüldü ki... hazım sorunu çıkarsa, Avusturya’ya bir FİTİL koyabiliriz!

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı