Lüks olma yarışı

Emre ÖZPEYNİRCİ / FRANKFURT
13.09.2013 - 01:00 | Son Güncelleme:

Düşen kârlılıkta çareyi üst sınıfta arıyorlar.

Avrupa’da kârlarını yeniden arttırmak için Ford ve Renault’dan ‘Citroen’ atağı geldi. Citroen’in 4 yıl önce yarattığı ‘DS’ markası gibi Ford ve Renault’da lüks sınıfta yer alacak birer üst marka yarattılar. Bu yeni üst markaların ilk örnekleri Frankfurt’ta sergilendi.

KÂRLARI giderek düşen Avrupalı üreticiler, çareyi ürün çeşitlendirmesi ve kâr marjı yüksek ‘lüks donanımlı üst marka’ sunmakta buluyor. Citroen’in ‘DS’ markasıyla yarattığı serinin başarısından örnek alan Ford ve Renault, Frankfurt’ta buna yönelik yeni üst markalarını tanıttı. Renault, aynı zamanda Espace modelinin yerini alacak ‘Initiale’ konseptini tanıtırken, bundan böyle mevcut modellerine de ‘Initiale’ markası altında farklı ve lüks versiyonlar ekleyecek.

İLK VİGNALE MONDEO

Amerika’daki lüks markası Lincoln’ü yüksek maliyetler yüzünden Avrupa’ya getirmekten vazgeçen Ford ise, bunun yerine ‘Vignale’ üst markasıyla lüks segmentte şansını arayacak. Frankfurt fuarında ilk olarak yeni Mondeo’da konsept olarak geliştirilen ‘Vignale’ bundan böyle aynı Citroen gibi hemen hemen tüm modellerde ‘lüks versiyon’ olarak piyasadaki yerini alacak.

CITROEN’DEN YENİ HAREKET

Fransız Citroen, 4 yıl önce efsanevi modeli ‘DS’i yeni üst marka olarak tanıtarak, sırayla bu seriye özel DS3, DS4 ve DS5’i piyasaya sunarak önemli başarı elde etti. DS markası için ayrı yapılanma ve satış organizasonu yaratan Citroen, bu markaya ait showroomlarla da premium sınıfta önemli başarı elde etti. Bu başarının ardından Ford ve Renault’da benzer stratejilerini ortaya koyarken, Citroen bu kez farklı bir hamle yaptı. Citroen bu kez fuarda ‘C-Serisi’ olarak nitelediği ve uygun fiyatlı modellerden oluşacak Dacia benzeri bir girişimi başlattı. “Cactus” konsepti de, bunun ilk örneği olacak.

300+60 beygir gücündeki küçük hibrit

TOYOTA’nın Frankfurt Fuarı’nda tanıttığı konsept aracı Yaris Hybrid-R, 1.6 lt benzinli turbo beslemeli ve 300 HP’lik benzinli motora sahip. Yaris Hybrid-R’ın arkadaki iki tekerleği ise Yaris Hybrid modelinde de kullanılan 60 beygirlik elektrik motoruyla destekleniyor. Aracın üretilip üretilmeyeceği konusunda bir bilgi bulunmasa da, sonuçta yarış pistlerine çıkması yakın gibi görünüyor.

Avrupa için ‘Niro’ dedi

KORELİ Kia, Frankfurt’ta düzenlenen 65. Uluslararası Otomobil Fuarı’nda (IAA) küçük SUV konsepti ‘Niro’yu tanıttı. Kia’nın Frankfurt tasarım stüdyosunda, Avrupa Baş Tasarımcısı Gregory Guillaume’nin idaresi altında tasarlanan araç, Avrupa’da hızla büyüyen B-SUV segmentine Kia’nın yeni kozu olacak. Kia’nın bireyselliğe ve boyutlara önem veren ve de daha fazlasını talep eden sürücüler için yeni kompakt araç seçeneği arayışını sürdürme kararlılığından doğan Niro, her zaman küçük ebatlı araçlarla ilişkilendirilemeyecek olan ilgi çekici detaylara sahip. Konsept olarak tanıtılan aracın önümüzdeki yıl seri üretime hazır hale gelmiş versiyonunun gün ışığına çıkması bekleniyor.Diğer taraftan Çelik Motor-Kia Genel Müdürü Bora Koçak, bu aracın piyasaya sunulmasıyla birlikte SUV segmentinden önemli bir güce sahip olacaklarını belirterek, “Bu ay sonunda yoğun talep gören Sportage modelimizin 1.6 litre otomatik şanzımanlı versiyonu geliyor. Hedeflerimize her geçen gün çok daha hızlı yaklaşıyoruz” dedi.

Yeni X-Trail göz doldurdu

NISSAN, yeni X-Trail modelinin dünya prömiyerini Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirdi. Frankfurt’ta Nissan tarafından sergilenen bir başka yenilik ise ‘Nissan Nismo Watch’ oldu. Yeni X-Trail, Nissan’ın 4x4 tecrübesi ve crossover segmentindeki lider temelleri üzerine kurulurken, teknoloji, verimlilik ve konfor için yeni standartları belirlemeye hazırlanıyor.

Otoda üretime ‘iç’ doping

OTOMOTİV sanayi üretimi ihracatta ve otomobil pazarındaki talep artışına paralel olarak Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23.9 artışla 45 bin 608 adete yükselirken, otomobil üretimi yüzde 34.5 artış kaydetti. Otomotiv sanayi ihracatı Ağustos ayında ise yüzde 50.8 artarak 39 bin 686 adete çıkarken, otomobil ihracatı aynı ayda yüzde 70.4 artış kaydeti. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından hazırlanan “Üretim - İhracat - Pazar Raporu” verilerine göre; otomotiv sanayi üretimi, ihracat ve iç pazar açısından artış gösterdi. 2013 yılı Ocak-Ağustos dönemindeki toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5, otomobil üretimi ise yüzde 16 oranında arttı. Bu dönemde, toplam üretim 727 bin, otomobil üretimi ise 398 bine yükseldi. İhracat açısından yılın sekiz aylık döneminde bir önceki yıla göre toplam otomotiv sanayi ihracatı yüzde 14 artarak 541 bine, otomobil ihracatı ise yüzde 16 oranında artarak 308 bine ulaştı. OSD Başkanı Kudret Önen, yapılan yazılı açıklamada iç pazarda otomobil talebinin artması ve ihracattaki artışa dikkat çekerek, “Sanayimizin yaz döneminde üretime ara vermesine ve Avrupa Birliği’nde talep daralmasına rağmen ihracatın artması da üretime olumlu yansıdı” dedi.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı