Lüks malın KDV'si yüzde 15'e iniyor

Hürriyet Haber
28.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanlığı, vergi reform çalışmalarını hızlandırdı. Vergi reform çalışmaları kapsamında, önce Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yasalaşacak, ardından da diğer vergi düzenlemeleri TBMM'den geçirilecek.

Yeni düzenlemeler kapsamında vergi beyannamelerini verme ve vergide ilk taksidi ödeme döneminin erkene alınması da gündemde bulunuyor.

Maliye Bakanlığı bünyesinde yürütülen çalışmalara göre, Kasım ayı ortalarında Bakanlar Kurulu'na sunulması, Ekonomik ve Sosyal Konsey'de de tartışılması planlanan vergi reform paketinden önce ÖTV kanun tasarısının yasalaşması sağlanacak. Daha sonra ise gelir ve katma değer vergisi ile Vergi Usul Kanunu'na yönelik düzenlemelerin ağırlıkta olacağı vergi paketinin Meclis'ten geçirilerek, 1 Ocak 1998'de yürürlüğe sokulması için uğraş verilecek.

Lüks tüketim mallarına yüzde 23'lük KDV uygulamasına son verilmesi de planlanıyor. Bu gruba giren mallardan da yüzde 15 KDV alınması, ancak ortaya çıkan gelir kaybının telafisi için bu ürünlere ÖTV tasarısında yer aldığı gibi yüzde 1 değil, yüzde 2 tüketim vergisi uygulanması düşünülüyor.

Temel gıda maddelerine uygulanan yüzde 8'lik KDV ile ihraç ürünlerine uygulanan yüzde 1'lik KDV'nin de değiştirilmesi ve bu ürünlere yüzde 4 ya da yüzde 5 gibi tek bir oran uygulanması hedefleniyor. Götürü verginin tümüyle kaldırılmasının da planlandığı reform çalışmalarında ücretliler dahil herkesin yıl sonunda gelir beyannamesi vermesi de öngörülüyor.

Çalışmalarda vergide beyanname ve ilk taksidi ödeme dönemlerinin yeniden düzenlenmesi üzerinde de duruluyor. Bu çerçevede, gayrimenkul sermaye iratı elde edenlerin takip eden yılın ocak ayında beyanname vermesi, planlanıyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı