ANKARA HABERLERİ

Lüks konut sektöründe 2012 akıllı evlerin yılı olacak

Hürriyet Haber
23.01.2012 - 00:00Son Güncelleme :
Hürriyet Haber

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, inşaat sektöründe son yıllarda yaşanan hızlı gelişmeye paralel olarak, özellikle bu yıl inşa edilecek lüks konutlarda ne tür teknolojilerin kullanılacağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Her yıl 600-700 bin konut

Koçoğlu, Türkiye ekonomisinin geçen yılın üçüncü çeyreğinde 8,2 büyüme gösterirken, inşaat sektörünün de aynı dönemde yüzde 10,6 oranında büyüyerek ekonominin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu yeniden gösterdiğini söyledi. Yan sektörleri de canlı tutan inşaat sektörünün istihdama da sürekli katkı yaptığını dile getiren Koçoğlu, inşaat sektöründeki istihdamın toplam istihdam içindeki payının yüzde 7,5 seviyelerine ulaştığını ifade etti. Türkiye’de konuta talebin sürekli arttığını anlatan Koçoğlu, istatistiklere göre her yıl 600-700 bin civarında konut ihtiyacı oluştuğunu belirtti.

Risk ortamında fırsatlar

Bu yılın ilk çeyreğinin yatırımcıların daha temkinli olacakları bir dönem olduğunu öne süren Koçoğlu, buna karşın sektörün büyümesini sürdüreceği öngörüsünde bulundu. Hükümetin aldığı önlemlerin makroekonomik açıdan riskleri en aza indirgeyeceğini dile getiren Koçoğlu, “Bu, mikroekonomik boyutta risk ortamı olmadığı anlamına gelmiyor. Ancak unutmamak lazım ki riskin olduğu ortamda fırsatlar da çok olur. Büyük başarılar krizleri fırsatlara çevirebildiğimizde gelir” dedi.

Rekabet kızışacak

Söz konusu dönemin konut sektöründe üreticiler arasındaki rekabetin kızışacağı bir dönem olacağına dikkati çeken Koçoğlu, “lüks evlerin arzının yüksek olması”, “peşinatsız uzun vadelerle satılacak olması”, “bankaların uzun vadeli, düşük faizli kredi imkanları” gibi unsurların orta ve yüksek gelirli vatandaşların konuta olan talebini ve yatırımcılar arasında rekabeti arttırdığını kaydetti. Nitelikli projelerin her zaman yatırımcısına ve proje sahibine para kazandırdığını anlatan Koçoğlu, “O yüzden projelerimizi, danışmanlık ve AR-GE alanında yapılan uzun çalışmalar sonucunda müşterilerin en nitelikli konuta sahip olabilecekleri şekilde tasarlayıp tüketicilerin beklenti ve istekleri doğrultusunda üretmeliyiz” diye konuştu.

Akıllı evler birer organizma

Birçok yüksek teknoloji ürününü bir arada barındıran akıllı ev projelerine de değinen Koçoğlu, tüm sektörlerde artık akıllı teknoloji ürünlerinin kullanıldığını belirtti. Akıllı evlerin, söz konusu evdeki cihazların elektronik ortamda bir araya gelip yaşamı kolaylaştırmasıyla oluştuğunu anlatan Koçoğlu, “Önümüzdeki süreçte binanın içindeki her sistemin birlikte çalışmasının sağladığı akıllı çalışma ortamına sahip ‘akıllı ev’ diyebileceğimiz yapıların yaşayan bir organizmaya dönüşmesine tanık olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Teknolojiden korkmayın

Birkaç yıl öncesine kadar teknolojiyle arası iyi olmayanları ürküten bu evlerin son yıllarda hızlı oluşan bir arz-talep dengesiyle alıcı bulduğunun altını çizen Koçoğlu, şöyle konuştu:
“Sizin teknolojiye değil, teknolojinin size ayak uydurması sağlanıyor. Örneğin, evin bir köşesine yerleştirilecek bir hareket algılayıcısı, siz evde yokken veya uykudayken hırsızlığa karşı bir alarm tetikleyicisi olarak kullanılabiliyor ya da siz evde iken odaya girdiğinizde ışıklar yanıyor. Önümüzdeki yıllarda teknoloji harikası bu yapılarla uzaktan kumanda, kontrol paneli, telefon veya internet yoluyla ve rahatça kumanda edilebileceğiz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Lüks konut sektöründe 2012 akıllı evlerin yılı olacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:34
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı