"Mete Tamer Omur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mete Tamer Omur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mete Tamer Omur

Lüks konut arttı fiyatlar yükseldi

Lüks konut arttı fiyatlar yükseldi

Lüks konut projelerinin her geçen gün arttığı İzmir’de, buna bağlı olarak metrekare fiyatları da yükselmeye başladı.

SON yıllarda İzmir’de ardı ardına birçok inşaat projesinin temeli atılıyor. Her temel sektörü bir kat daha yukarı çıkarıyor. Sektörde bir yandan bu hareketlilik yaşanırken öte tarafta ise İzmir dışından birçok yatırımcı da rotasını bu kente çeviriyor. Tabii bu hareketlilik İzmir’deki projelerin metrekare fiyatlarına da yansıyor. Özellikle markalı konut projelerinin İzmir’de metrekare fiyatlarını yükselttiği gözleniyor.

EVA Gayrimenkul Değerlendirme Danışmanlık A.Ş. İzmir Bölge Müdürü Filiz Akkaya, bu hareketlilikle birlikte İzmir’de bazı özel projelerde metrekare birim fiyatının 10 bin TL’ye kadar yükseldiğini söylüyor. İnşaat sektöründe yaşanan hareketlilikle birlikte İzmir’de lüks konut anlamında da ciddi bir artışın yaşandığını aktaran Akkaya, Türkiye geneliyle kıyaslandığında, İzmir’in markalı ve lüks konut projelerinde payının hızla artığına dikkat çekiyor. Filiz Akkaya, artık sadece İstanbul’un değil, İzmir’in de gayrimenkul yatırımı bakımından büyük fırsatlar sunduğunu belirtiyor.

Lüks konut arttı fiyatlar yükseldi

İlgi İzmir’e kayıyor

Akkaya, İzmir’in lüks konut tipindeki yapı stoğunun artışı ve birbiri ardına yapılan lüks nitelikli alışveriş merkezleri nedeniyle yatırımcı dev şirketlerin ve yabancı ortaklı firmaların gözünün İstanbul’un ardından buraya kaydığını ifade ediyor. Filiz Akkaya, şu değerlendirmeyi yapıyor: “Şehrin her yerinde yeni projeler yükseliyor. Bu açıdan bakıldığında şehir, kuzey ve güney aksında gelişim göstermekle beraber batı aksında da gelişiyor. Kuzey aksında kentsel dönüşüm projelerinin de bulunduğu Anadolu Caddesi, İzmir Çanakkale Otoyolu ve Girne Caddesi arasında kalan alanla, Örnekköy ve Çiğli’nin üst bölgeleri son dönemde çıkışta olan semtler arasında yerini alıyor. Özellikle son yıllarda İstanbul kökenli büyük geliştirme firmalarının İzmir’e gelmesi söz konusu. Bu gelişimde İzmir’deki dinamiklerin değişmesi kadar İstanbul’da artık arsa bulmanın zor ve pahalı olmasının neden olduğunu düşünüyoruz.”

KÜÇÜKLERE TALEP ARTIYOR

İzmirlilerin konut tercihinde de değişim yaşandığını ifade eden Filiz Akkaya, konut alıcılarının özellikle metro hattına yakın, kira getirisi iyi olan, kuzey-güney ve kısmen batı aksında yeni ve nitelikli konutlara yöneldiklerini kaydediyor. Akkaya, EXPO 2020’ye aday olan İzmir’de emlak değerlerinin yeni ve lüks projelerle daha da artacağının beklendiğini söylüyor. İzmir’de özel üniversitelerin açılmasının özellikle bu üniversiteler çevresindeki konut projelerini etkilediğini de aktaran Filiz Akkaya, Bornova, Buca, Balçova ve Çiğli’de bu talebe yönelik stüdyo, 1+1 ve 2+1 dairelerin yer aldığı projelerde gözle görülür artış yaşandığını belirtiyor. Aslında büyük daireleri ve balkonları tercih eden İzmirlilerin bu anlamda “yeni ve daha modern” daireler olması durumunda daha küçük metrekareleri de seçebileceğini göstermesi açısında önemli.

Yabancı ilgisi

Türkiye’nin en önemli turizm bölgelerinden biri olan İzmir’e yabancı yatırımcıların yoğun ilgi göstereceğini belirten Filiz Akkaya, mütekabiliyet yasasıyla birlikte özellikle Çeşme, Alaçatı, Urla, Kuşadası, Didim, Foça gibi turistik beldelere yoğun ilgi öngördüklerini ifade ediyor. Akkaya, Türkiye’de yabancılara en fazla konut satılan iller arasında istatistiklere bakıldığında Aydın ve İzmir’in ilk 10’da olmasının da bunu doğruladığını vurguluyor.


X