Lüks huzurevine icra kıskacı

Hürriyet Haber
04 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 04 Şubat 2000 - 00:01

Türkiye'nin, en lüks koşullara sahip, örnek huzurevi olarak bilinen Kemerburgaz'daki Yaşamkent Sosyal Tesisleri, İstanbul Valiliği’ne bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından icraya verildi. Gerekçe:

Geçen yıl mali kriz nedeniyle kapanan iddialı tesisin kirasının ödenmemesi.

İstanbul Valisi'nin başkanlığını yaptığı İstanbul İli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, işadamı Kamuran Çörtük'e ait Bayek firmasının işlettiği, ancak mali kriz nedeniyle geçen yıl kapanan Türkiye'nin en lüks koşullara sahip huzurevini, kirayı ödeyemediği gerekçesiyle icraya verdi.

Şu anda Vali Erol Çakır'ın başkanlığını yürüttüğü vakıf, İstanbul Valisi ve vakıf başkanının Kutlu Aktaş olduğu 1997 yılında, Kemerburgaz Bolluca Köyü'ndeki Ataburgaz-Yaşamkent Sosyal Tesisleri'ni, Çörtük'e ait Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş.'ye, yıllığı 900 bin dolardan 10 yıllığına kiralamıştı. Vakıf, zarar ettiği gerekçesiyle tesisleri kapatan Çörtük aleyhine, faiziyle birlikte 493 milyar 336 milyon 254 bin 45 liralık icra takibi başlattı.

Dönemin İstanbul Valisi Kutlu Aktaş'ın başkanlığını yürüttüğü Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile Kamuran Çörtük'e ait Bayındır Tıp Merkezi’nin de bağlı bulunduğu Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. arasında Ataburgaz-Yaşamkent olarak bilinen sosyal tesislerin işletimi konusunda 20 Ekim 1997 tarihinde bir sözleşme imzalandı.

500 milyara yakın borç

Vakıf adına Vali Aktaş, Bayek adına da Melikşah Necmi Acuner’in imzaladığı sözleşmede ikisi ek, 15 madde yeraldı. Sözleşmenin ilk maddelerinde vakfa ait bin metrekare inşaat alanlı, 40 bin metrekare kapalı inşaat alanlı 27 bloktan oluşan, azami yatak kapasitesi 940 olan sosyal tesislerin amacına uygun kullanım koşuluyla Bayek’e 10 yıllığına kiralandığı belirtildi. Sözleşmede kira bedelinin sonraki yıllarda yüzde beş döviz bazında artırım şartıyla ilk yıl 900 bin dolar bedelle kiralandığı, bir yıllık kira bedeli karşılığının Bayek’ten olası zarara karşılık, teminat mektubu olarak alındığı kaydedildi. Tesis içinde bulunan, yine vakfa ait beş milyon 200 bin dolar bedelli demirbaş eşyanın Bayek tarafından sigorta ettirilmesi, işletme süresinin başlamasıyla birlikte kiralayanın, 2,5 milyon dolarlık yatırım yapması da sözleşmede bağıtlandı.

Vakıf, daha önce Çörtük’ün zarar ettiğini öne sürerek kapatacağı söylenen tesislerden kaynaklanan borçlarını ödemeyince, elindeki teminat mektubunu paraya çevirme kararı aldı. Vakıf avukatları faiziyle birlikte 493 milyar 336 milyon 254 bin 45 liralık alacağını tahsil için Bayek aleyhine 2’inci İcra Müdürlüğü’nde ilamsız takibe geçti. Vakfın başvurusu üzerine Ankara merkezli Bayek’e gönderilen ödeme emrinde borcun yedi gün içinde ödenmesi, aynı sürede itiraz edilmesi, bu da yapılmazsa aynı sürede mal beyanında bulunulması, aksi halde borç ödenmez ve itiraz edilmezse şirket yetkililerinin hapisle cezalandırılacağı vurgulandı.

Demirel ve Yılmaz açmıştı

Danimarka'daki benzerleri örnek alınarak, yaşlıların bakımı için kurulan Yaşamkent kompleksi, 29 Nisan 1998'de Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz tarafından büyük bir törenle açılmıştı.

Bir milyon metrekarelik bir arazi üzerine kurulan, 200 bin metrekare yeşil alan, 40 bin metrekare kapalı alan ve 27 binadan oluşan Yaşamkent, ‘‘Yaşlılar Cenneti’’ olarak lanse edilmişti. Yüz kişilik personeli, 24 saat hazır bekleyen tam donanımlı ambülansı, yaşlılara özel mobilyalarıyla oldukça lüks koşullara sahip olan huzurevi, geçen yıl Bayırdır Holding'deki mali kriz nedeniyle kapanmak zorunda kalmış, 30 yaşlı binayı terkederken, personel de işten çıkarılmıştı.

Bayırdır Holding yetkilileri tarafından personele ve huzurevi sakinlerine yapılan açıklamada, ‘‘Türkiye'nin henüz böyle bir modele hazır olmadığı, tanıtım ve diğer maliyetlerin yüksekliğine daha fazla dayanılamayacağı’’ belirtilmişti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı