Lufthansa'daki pilotlar yenide greve gidebilir

FRANKFURT (AA)
25.09.2014 - 17:05 | Son Güncelleme:

Alman havayolu şirketi Lufthansa'da çalışan pilotların, toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle yeniden greve gidebileceği bildirildi.

Almanya'da pilotların bağlı bulunduğu sendika Cockpit Birliği'nden (VC) yapılan yazılı açıklamada, Lufthansa'da pilotlarla ilgili yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin çıkmaza girmesi nedeniyle yeni bir grev yapılabileceği uyarısında bulunuldu.

Lufthansa yönetiminin talepleri ile sendikanın isteklerinin birbirinden uzaklaştığı ifade edilen açıklamada, bunun da görüşmelerin uzamasına neden olduğu kaydedildi.

Lufthansa yönetiminin görüşmelerde gerilimi tırmandırdığı belirtilen açıklamada, Lufthansa yönetimi tekrar görüşme masasına oturmaya çağrıldı.

VC ve Lufthansa yönetimi arasındaki süren görüşmelerde Lufthansa, Lufthansa-Cargo ve Germanwings şirketlerine ait 5 bin 400 pilotun emekliliğe geçiş süreçleri ele alınıyor. Lufthansa şirketi, emeklilikle ilgili şimdiye kadar geçerli olan kuralları 2013 sonunda sonlandırılacağını açıklamıştı.

VC'nin bu yıl içinde yaptığı 4 ayrı grev nedeniyle toplam 4 bin 300 uçuşun iptal olduğu öğrenildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı