Lufthansa pilotları greve gidiyor

BERLİN (AA)
10 Eylül 2014 - 10:00Son Güncelleme : 10 Eylül 2014 - 12:50

Alman hava yolu şirketi Lufthansa'nın pilotlarının toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı için greve gidecek olması nedeniyle Münih Havalimanı'nda bugün 140 uçak seferinin iptal edildiği bildirildi.

Lufthansa şirketinden yapılan yazılı açıklamada, Vereinigung Cockpit (VC) pilotlar sendikasının Münih Havalimanı'nda iş bırakma çağrısıyla yapılan grevden Münih'ten yapılacak kıtalararası uçuşların muhtemelen etkilenmeyeceği ifade edildi.

Bu uçuşlarda öğleden sonra gecikmeler olabileceğine işaret edilen açıklamada, Almanya ve Avrupa içi yapılan uçuşlarda ise 140 seferin iptal edildiği ve yaklaşık 15 bin yolcunun bu iptallerden etkileneceği kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu yolcuların telefonla kısa mesaj (SMS) ve elektronik posta yoluya bilgilendirildiği ifade edildi. Yolcuların biletlerini ücretsiz iptal edebileceği veya rezervasyon tarihini değiştirebileceği belirtilen açıklamada, yolcuların bir kısmının başka havalimanlarını kullanabileceği vurgulandı.

Grev sebebiyle Münih'te yüzlerce otel odasının kiralandığı, vize sebebiyle havalimanından çıkamayan yolcular için transit bölümünde geceleme olanağının sunulacağı bildirilen açıklamada, Almanya içi seferler için uçak biletlerinin tren biletiyle değiştirilme imkanının da bulunduğuna dikkati çekildi.

Toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında pilotların emekliliğe geçişiyle ilgili talepler konusunda Lufthansa şirketiyle anlaşamayan pilot sendikası, pilotların Münih Havalimanı'nda saat 10.00 ila18.00 arasında iş bırakma eyleminde bulunacaklarını açıklamıştı.

Öte yandan, cuma günü Lufthansa pilotları Frankfurt Havalimanı'nda iş bırakmış ve grev sebebiyle 200'den fazla uçuş iptal edilmiş, yaklaşık 25 bin yolcu grevden etkilenmişti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı