İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Lufthansa Group’taki yeni yapılandırma dikkate değer ölçüde kar artışı sağladı

DHA
02.08.2017 - 18:44Son Güncelleme :
DHA

İstanbul, 2 Ağustos (DHA) - Lufthansa Grubu 2017 yılının ilk altı ayında (önceki yıl: 15.0 milyar Euro) toplam gelirlerini yüzde 12.7 oranında artırarak 17.0 milyar Euro'ya yükseltti. Trafik gelirleri yüzde 14.2 artarak 13.3 milyar Euroya (önceki yıl: 11.6 milyar Euro) yükseldi. Lufthansa ana kazanç göstergesi Düzeltilmiş FVÖK, Lufthansa Grubuna en iyi ilk yarı yıl kazancının sonucunu vererek, yaklaşık 1 milyar Euronun (önceki yıl dönümü: 529 milyon Euro) üzerine çıkarak iki katına yükseldi.
Kazanç performansı, öncelikli olarak, grubun yolcu taşımacılığındaki güçlü talep ve düşük birim maliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Yakıt ve para birimi haricindeki birim maliyetler, ilk yarıda yüzde 1.2, ikinci çeyrekte ise yüzde 3.4 geriledi. Sabit para birimi cinsinden birim gelirler, ikinci çeyrekte yüzde 0.5 ve yüzde 1.8 artırıldı. Yük kapasitesi, artan kapasiteye rağmen, tüm trafik bölgelerinde önceki yıl seviyelerine çıktı. Düzeltilmiş FVÖK marjı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2.6 puanlık bir artışla yüzde 6.1 seviyesinde gerçekleşti. Yükselen yakıt maliyetleri sonucu 223 milyon Euroluk ek maliyet, 2.6 milyar Euro ile ilk yarı yıl yakıt maliyetleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9.5 arttı. Grubun ilk yarıyıl performans rakamları ve yakıt masrafları, Brüksel Havayolları'nın ve Air Berlin'den ekipman ve mürettebat ile birlikte kiralanan uçakların ilk kez konsolide edilmesinin etkisini içermektedir.
Deutsche Lufthansa AG'nin Finansman Sorumlusu Ulrik Svensson "Şirketimizin tarihinde en iyi ilk yarı yıl sonucunu elde ettik. Bu sonuç, güçlü talep ve sağlam bir fiyatlandırma ortamına ek olarak, maliyetlerde daha fazla yapısal bir düşüş sağlamamızdan kaynaklanıyor. Bu masraflarımızı düşürkem adına gösterdiğimiz yoğun emeğin ödüllendirilmesi. Ancak bu çabalara devam etmeliyiz: bu, marjlarımızın sürdürülebilir biçimde geliştirilebilmesinin en önemli yoludur." dedi.
Temel finansal göstergelerdeki somut gelişmeler
2017 yılının ilk yarısında net kar, bir önceki yıl (önceki yıla göre 429 milyon Euro) 56.6 oranında bir artışla 672 milyon Euro oldu. İşletme faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışı, 1 milyar Euronun üzerine çıkarak 3.2 milyar Euroya yükseldi. Bu artış, üçüncü çeyrek dönem için iyi sonuç ve daha fazla peşin rezervasyon ile sağlandı. Sermaye harcamaları temel olarak 1.2 milyar Euro ile değiştiğinde, serbest nakit akışı yüzde 87 artarak 2.1 milyar Euroya (önceki yıla göre: 1.1 milyar Euroya) yükseldi. Net finansal borç, yarı yarıya yüzde 57.8 - 1.1 milyar Euroya düştü (2016 yıl sonu: 2.7 milyar Euro). Emeklilik yükümlülükleri 30 Haziran 2017 itibariyle 8.1 milyar Euro azaldı. Lufthansa'nın uçuş görevlilerine yeni tanımlanan emekli aylığı planına yapılacak olan 1.6 milyar Euro'luk özel katkı üçüncü çeyrekte başlayacak ve yıl sonuna kadar çeşitli taksitlerle devam edecek.
Ulrik Svensson, finansal performans göstergelerinin önemli ölçüde geliştirildiğini belirterek, "Serbest nakit akışımız neredeyse ikiye katlandı ve net finansal borçlarımız yarı yarıya daha geriledi. Daha yüksek gelirler ve daha düşük maliyetler, yeni uçakların ve cazip bir ürün için gereken yatırımları sağlam bir şekilde finanse etmemizi sağladı. Bunların hepsi, şirketimizi Avrupa'da bir numarada tutmak açısından hayati önem taşıyor "dedi.
Ağ Hava Yolları, özellikle ikinci çeyrekte daha yüksek sonuçlar
Lufthansa Grubu'nun Ağ Havayolları, tüm trafik bölgelerindeki güçlü talebin etkisiyle toplam ilk yarım yıl gelirlerini 700 milyon Euro'ya kadar gerileyerek 11,1 milyar Euro'ya yükseltti. Ağ Havayolları dönem boyunca 757 milyon Euro (önceki yıl: 487 milyon Euro) Ayarlanmış bir Esas Faaliyet Raporu yayınladı. Tüm havayolları, birim maliyetlerini geçen yılın aynı dönemine göre düşürdü. Lufthansa German Airlines ve Austrian Airlines da birim gelirlerinin arttığını gördü.
Lufthansa Alman Havayolları, ilk yarıda 569 milyon Euro (önceki yıl: 361 milyon Euro) tutarında Düzeltilmiş Esas Faaliyet Raporu hazırladı.
SWISS, satışlarda belirgin bir artış ile getirilerdeki bir düşüşü telafi etmekten daha fazla ve bu dönemdeki Düzeltilmiş FVÖK'ü 187 milyon Euroya (önceki yıl: 127 milyon Euro) yükseltti.
Avusturya Havayolları ise ilk yarı yılın Düzeltilmiş FVÖK'ünü 3 milyon Euroya yükseltti (önceki yıl: -1 milyon Euro).
Noktadan Noktaya Havayolları
Grubun Noktadan Noktaya Havayolları, ilk yarıdaki gelirlerini neredeyse iki katına çıkarak 1.8 milyar Euroya (önceki yıl: 0.9 milyar Euro) yükseltti. Toplam kazançları 58 milyon Euro ile 77 milyon Euroya yükseldi. Hem wings hem de Brussels Airlines, ikinci çeyrek dönem için olumlu bir sonuç verdi.
Svensson, "Bütün havayolları kapasitelerini yükselttikçe yük faktörlerini iyileştirmeyi başardılar" dedi. "Bu, ürünlerimizin müşterilerimiz tarafından iyi bir şekilde alındığını gösteriyor. Sonuç olarak, Ağ Havayolları'mız, özellikle toplam kazançlarımıza katkıda bulunmuştur. Ayrıca, bu yıl bile öngörülenden daha erken olan her ihtimali olan wings'daki gelişmelerden çok memnunuz "dedi.
Havacılık Hizmetleri
Lufthansa Cargo, talep yönünde olumlu seyir izleyerek sabit para birim verimini yüzde 9.3 artırdı. Şirket hem birinci hem de ikinci çeyrek için olumlu bir Düzeltilmiş FVÖK bildirdi ve bunun sonucunda 78 milyon Euro (önceki yıl: 45 milyon Euro) birinci yarı yıl geliri elde edildi.
Lufthansa Technik, ilk yarıda yüzde 8.8'lik bir artışla 222 milyon Euroya (önceki yıla 204 milyon Euro) yükseldi.
LSG Group, ilk yarı yıl döneminde (önceki yıl: 24 milyon Euro) Düzeltilmiş bir FVÖK’e 13 milyon Euro kazandırdı. Düşüş öncelikle yeniden yapılanma maliyetlerine atfedilebilirken, birinci yarı yıl Ek İşletmeler ve Grup İşlevleri için Düzeltilmiş FVÖK, 41 milyon Euro (önceki yıl: 50 milyon Euro) olarak gerçekleştirildi. Gelişme ağırlıklı olarak döviz etkilerinden kaynaklanıyor.
Ulrik Svensson, "Başarılı bir ilk yarı yıl gelişme ve üçüncü çeyreğe daha iyi bir görünürlük sağlaması açısından, 2017 için öngörümüzü yükselttik," dedi.
Yolcu havayollarında, ikinci yarıdaki organik kapasite artışının yüzde 4.7 olması bekleniyor. Günümüzün perspektifinden bakıldığında, sabit para birimindeki birim gelirler, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ikinci yarıda negatif olacaktır. Bununla birlikte, üçüncü çeyrekte bundan daha iyi performans göstermesi bekleniyor. Yılın ikinci yarısında yakıt ve para birimleri dışında kalan birim maliyetlerin az da olsa düşmesi bekleniyor.
Lufthansa Group, 2017 için bir önceki yıla göre Düzeltilmiş Bir Esas Faaliyet Raporu sunacağını tahmin ediyor. Brüksel Havayolları hariç, yılın ikinci yarısı için yapılan yakıt fiyatlarının bir önceki yıla göre 100 milyon Euro altında olması öngörülüyor

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Lufthansa Group’taki yeni yapılandırma dikkate değer ölçüde kar artışı sağladı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

18 Nisan 2018, Çarşamba
 • İmsak
  04:41
 • Guneş
  06:14
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  19:53
 • Yatsı
  21:20
Sayfa Başı