Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Lübnanlı vekiller: Devlet başkanı istifa etmeli

  BEYRUT (A.A)
  21 Ekim 2005 - 08:52Son Güncelleme : 21 Ekim 2005 - 08:52

  Lübnan parlamentosundaki Suriye karşıtı milletvekilleri, BM'nin, eski Başbakan Refik Hariri suikastine karıştığı yönündeki raporu üzerine Devlet Başkanı Emile Lahud'un istifasını istedi.

  Milletvekili Cibran Tueyni, Lübnan'ın LBC televizyonuna verdiği demeçte, “Birinin Devlet Başkanı olarak kalmak için bu tür planlar yapması anormal. Ben Devlet Başkanı Emile Lahud olsaydım, istifa ederdim” dedi.
  Tueyni, “siukaste Suriye güvenlik yetkililerinin karışmasının, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın cinayeti emrettiği anlamına” geldiğini de iddia etti.

  Milletvekili Elias Attallah da verdiği demeçte, Suriye yanlısı Lahud'un yargılanması ve şüphelilerin, “özel bir uluslararası mahkemeye” çıkarılması gerektiğini savundu.
  Attallah, “Lahud'un devlet başkanlığının devam etmesi, Lübnan halkı ve Lübnan cumhuriyeti için uygunsuz ve mantıksızdır” diye konuştu.

  Alman Savcı Detlev Mehlis'in uzun süren araştırmaları sonucunda hazırladığı raporda, Refik Hariri'nin Suriye ve Lübnan istihbarat servislerinin dikkatlice hazırladıkları bir terörist eylem neticesinde suikaste kurban gittiği ileri sürülmüştü. Raporda, “Baş şüphelinin, patlamadan önce Devlet Başkanı Emile Lahud'u cep telefonunda aradığının belirlendiği” kaydedilmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı