Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Lübnan'ın güneyinde binlerce sivil bölgeyi terk etmeye hazır

  MERCAYUN (A.A)
  11 Ağustos 2006 - 13:15Son Güncelleme : 11 Ağustos 2006 - 13:15

  Lübnan'ın güneyinde, İsrail'in bu hafta işgal ettiği iki Hristiyan kasabasında yaşayan binlerce sivil, BM'nin tahliye edeceği Lübnan askerleriyle birlikte bölgeyi terk etmek için hazır bekliyor.

  Görgü tanıkları, sivillere ait yüzlerce aracın, BM geçici barış gücünün 350 Lübnan asker ve polisini tahliye etmek için gittiği Mercayun'daki garnizonun yakınında toplandığını söylediler.

  Kasaba sakinlerinden biri, Lübnan askerleri bölgeyi terk edeceği için güvende olmayacaklarını, bu nedenle herkesin bölgeden ayrılmak istediğini belirtti. Tanıklar, Mercayun ve Kleyla'da 3 bin dolayında kişiyle yakınlarındaki Şii köylerinden yüzlerce kişinin ayrılmaya hazır olduğunu ifade etti.
  Sivillerin, askerleri nakledecek BM konvoyunun arkasından gitmeyi planladığı kaydedildi.

  BM gücü, İsrail'in dün girdiği Mercayun'daki garnizonda tutsak aldığı 350 asker ve polisi tahliye etmek için harekete geçmişti. Lübnan ve diğer Arap medyası, askerlerin serbest kalmasına Fransa ve ABD'nin arabuluculuğuyla izin verildiğini yazmıştı. Öte yandan, bir İsrail askerinin güney Lübnan'da Hizbullah gerillalarıyla girdiği çatışmada öldüğü bildirildi. El Arabiye televizyonunun haberinde, bölgenin batı kesiminde çıkan çatışmalarda bir askerin de yaralandığı belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı