Dünya Haberleri

DÜNYA

  Lübnan'da Türkiye'nin yaptırdığı sağlık merkezi açıldı

  A.A
  27 Şubat 2011 - 14:14Son Güncelleme : 27 Şubat 2011 - 14:14

  İsrail ile Hizbullah arasında 2006 yılında yaşanan savaştan sonra Türkiye'nin Lübnan'a yönelik yardım projeleri çerçevesinde yaptırdığı sağlık merkezi, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

  Başkent Beyrut'a yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan Şuf Dağları'ndaki Bsaba köyünde yaptırılan sağlık merkezinin açılışına Lübnan Sosyal İşler Bakanı Selim Sayek ve Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız ile diğer yetkililer ve köy halkı katıldı.

  Törende konuşan Büyükelçi Özyıldız, 2006 yılındaki savaştan sonra Türkiye'nin eğitim ve sağlık alanında Lübnan halkına destek amacıyla 55 milyon dolar tutarında projeler gerçekleştirdiğini belirtti. Özyıldız, "Bunlar arasında 55 prefabrik okul ve bir tane de çok katlı betonarme sabit okul yer alıyor. Ayrıca kuzey Lübnan'da bir tane sağlık merkezi yapıldı. Sayda'da 20 milyon dolar değerinde, tramva ve rehabilitasyon merkezi yapıp teslim ettik. O da birkaç hafta içinde hizmete girecek" dedi.

  Büyükelçi Özyıldız, "Türk-Lübnan Bsaba Sağlık Merkezi"nin bölgede yaşayan insanların sağlık ihtiyaçlarına cevap vereceğini belirterek, "Hizmete açılan bu sağlık merkezinin, Türkiye ile Lübnan arasındaki kardeşlik ve dayanışmanın simgesi olacağına inanıyorum. Bu merkez tam teçhizatlı olarak teslim edilmiştir. Jinekoloji, doğum üniteleri ve röntgen hizmetleriyle bölge halkına hizmet verecektir" diye konuştu.

  Lübnan Sosyal İşler Bakanı Sayek ise 2006 yılındaki savaştan sonra birçok ülkenin Lübnan'a yatırım için geldiğini, "ama sonradan tanıdığı Türklerin yaptığı yardımların, insana yapılması nedeniyle çok önemli olduğunu" belirtti. Bakan Sayek, yapılan yatırım ve sağlık ocağı için Türkiye'ye teşekkür etti.

  Yapılan konuşmaların ardından Bakan Sayek ve Büyükelçi Özyıldız, merkezin açılış kurdelesini keserek, hizmet verilecek bölümleri gezdi ve yetkililerden bilgi aldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı