Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Lübnan'da Türk vatandaşı kaçırıldı

  Hürriyet Planet
  15 Ağustos 2012 - 18:22Son Güncelleme : 15 Ağustos 2012 - 22:26

  Lübnan'da akrabalarının Suriye'de silahlı militanlar tarafından kaçırılmasına kızan Mikdad aşireti, Özgür Suriye Ordusu üyesi olduğunu iddia ettikleri 20'den fazla Suriyeli'yi ve bir Türk vatandaşını kaçırdı.

  Lübnan'ın güçlü Şii kökenli aşiretlerinden olan Mikdad ailesi, önde gelen akrabaları Hassani Salim El Mikdad'ın silahlı muhalifler tarafından Suriye'nin başkenti Şam'da kaçırılmasına sert tepki gösterdi. 20'den fazla Suriyeli'yi ve bir Türk vatandaşını kaçırdıklarını açıklayan aile, "büyük av" dediği operasyonun Hassani Salim'in serbest bırakılması için düzenlendiğini belirtti.

  Lübnan'ın LBC televizyonu, kaçırıldığı bildirilen Türk vatandaşı Aydın Tufan Tekin'in pasaportunun görüntülerini yayınladı. 28 yaşındaki Tekin'in Lübnan'daki bir şirkette çalıştığı öğrenildi.

  Lübnan'dan bir diplomat, Reuters'a yaptığı açıklamada, Türk vatandaşının bugün Lübnan'a vardığını ve havaalanı yakınlarında kaçırıldığını söyledi. Diplomat, Tekin'in serbest bırakılması için yürütülen görüşmelerde şu ana kadar fazla bir ilerleme kaydedilemediğini belirtti.

  DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

  Türk Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

  İşte o açıklama:

  "Bugün (15 Ağustos) Lübnan’da aralarında vatandaşımız Aydın Tufan Tekin’in de bulunduğu 20 kadar yabancı uyruklu kişinin kaçırıldığı bilgisi alınmıştır. Bakanlığımız vatandaşımızın ailesi ile temas halindedir. Bakanlığımız ve Beyrut Büyükelçiliğimizin kaçırılan vatandaşımızın sağ ve salim serbest bırakılmasının sağlanmasına yönelik yoğun girişimleri sürmektedir."

  TÜRKİYE'YE SUÇLAMA

  Ailesi adına açıklama yapan Ebu Ali El Mikdad kimseden korkuları olmadığını belirterek, "Ailemizin askeri kanadı birkaç Suriyeli yakaladı" dedi. Ebu Ali, operasyona başka ailelerin de destek verdiğini açıkladı. Akrabalarının kaçırılmasından, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ı sorumlu tutan Ebu Ali, Hassani Salim'in isyan başlamadan önce Suriye'de olduğunu ve Hizbullah üyesi olmadığını belirtti. Hizbullah da Hassani Salim'in üyeleri olmadığını açıklamıştı. 

  Özgür Suriye Ordusu'nun siyasi danışmanı Bessam El Dada ise kaçırılan Suriyelilerin mülteci olduğunu ve militan olmadıklarını iddia etti. Dada, Suriyelilerin serbest bırakılmaması durumunda ellerindeki Hizbullah üyelerini öldüreceklerini söyledi. Ancak Mikdad ailesi de bu durumda daha fazla Suriyeli militanı kaçıracaklarını açıkladı.

  KAÇIRILAN SURİYELİLERİN VİDEOSU / WEB TV

  Lübnanda Türk vatandaşı kaçırıldı
   Kaçırılan Özgür Suriye Ordusu üyeleri

  TÜRK VATANDAŞLARI HEDEFTE

  Lübnan kaynakları olayın ardından Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar büyükelçilikleri önünde güvenlik önlemlerinin üst düzeye çıkarıldığını duyurdu.

  Reuters'e konuşan aşiret üyesi Mahir El Mikdad ise "Kar topu büyür" diyerek, Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye vatandaşlarının hedef alınacağını söyledi. Lübnan'ın El Mayedin kanalı ise kaçırılanların ikisinin Özgür Suriye Ordusu'nun üst düzey üyeleri olduğunu iddia etti.

  Esirlerin bazılarının ise militan olmadıkları anlaşıldıktan sonra serbest bırakıldığı bildirildi.

  Lübnanda Türk vatandaşı kaçırıldı

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı