Dünya Haberleri

DÜNYA

  Lübnan'da Suriye otobüsüne saldırı kınandı

  Hürriyet Haber
  22 Aralık 2009 - 12:33Son Güncelleme : 22 Aralık 2009 - 12:33

  Lübnan'da önceki gün Suriyeli yolcuları taşıyan otobüse düzenlenen silahlı saldırı, Lübnan Bakanlar Kurulu ve Hizbullah tarafından kınandı.

  Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'nın bildirdiğine göre, Lübnan Bakanlar Kurulu, saldırıyı, "Suriye-Lübnan ilişkilerini bozmaya yönelik bir çaba" olarak değerlendirdi.

  Bakanlar Kurulu, güvenlik birimlerine olayın faillerinin en kısa sürede yakalanması talimatını verirken, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, "Suriye otobüsüne yapılan saldırı, Lübnan'ın güvenlik ve istikrarına karşı bir saldırıdır" dedi.

  Suriye'yi kısa bir süre önce ziyaret eden Lübnan Başbakanı Saad Hariri de, "saldırının Lübnan'a ve Şam ziyaretinde elde edilen kazanımlara karşı düzenlendiğini" kaydetti.

  Saldırıyı kınayanlardan Hizbullah ise yayımladığı bildiride, saldırıyı,"Suriye-Lübnan ilişkilerini hedef alan kışkırtma projesi" olarak niteledi.
  Lübnan'da önceki gün Suriyeli yolcuları taşıyan bir otobüs silahlı saldırıya uğramış, saldırıda 17 yaşındaki bir Suriyeli hayatını kaybetmişti. Saldırının ardından Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Lübnan Dışişleri Bakanı Ali El Şami'yi arayarak bilgi almış ve faillerin en kısa sürede yakalanması talebini iletmişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı