Gündem Haberleri

  Lübnan'da kaçırılan Türk işadamından iyi haber

  Uğur ERGAN-Zeynep ŞAFAK/ANKARA
  12.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan'da kaçırılan Türk vatandaşı Aydın Tufan Tekin'in Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisine teslim edildiğini duyurdu. Kaçırıldıktan 27 gün sonra serbest kalan Tekin, gece geç saatlerde Lübnan Başbakanı'nın tahsis ettiği uçakla Dalaman'a getirildi.

  GEÇEN 15 Ağustos’ta Beyrut Havaalanı yolunda kaçırılan bir Türk şirketinin satış temsilcisi olan Aydın Tufan Tekin, dün akşam Türkiye Saati ile 22.55’de Türkiye’nin Beyrut Büyütelçiliği’ne sağ olarak teslim edildi. Tekin’in Lübnan Ordusu’nun düzenlediği operasyonla kurtarıldığı öne sürülürken, Dışişleri Bakanlığı bu konuda ayrıntılı bir bilgi vermedi.

  İŞTE SERBEST BIRAKILDIKTAN SONRA İLK GÖRÜNTÜLERİ - FOTO GALERİ

  SERBEST BIRAKILAN İŞADAMI TEKİN EVİNE GELDİ / WEB TV

  LÜBNAN BAŞBAKANI'NIN UÇAĞIYLA DALAMAN'A

  Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Başbakan Tayyip Erdoğan’la birlikte Azerbaycan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu telefonla arayarak, Türk rehinenin kurtarıldığını ve Türkiye’nin Beyrut Büyükelçiliği’ne teslim edileceğini ve kendisine ait özel uçakla Türkiye’ye gönderileceğini söyledi.

  Tekin, sabaha karşı Lübnan Başbakanı’nın uçağıyla Dalaman’a getirildi. Bu gelişmeden sonra Azerbaycan’da bulunan Davutoğlu ile Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız arasında telefon bağlantısı kuruldu. Kısa bir süre sonra Özyıldız, Tekin’in kendilerine teslim edildiğini ve durumun iyi olduğunu Davutoğlu’na iletti. Davutoğlu, Tekin’le bir süre görüştü, ardından da Muğla’daki ailesini arayarak müjdeli haberi verdi.

  Lübnanda kaçırılan Türk işadamından iyi haber TEKİN DALAMAN HAVAALANINA İNDİ

  AİLESİ GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

  Tekin, sabaha karşı Lübnan Başbakanı Necib Mikati'nin özel uçağıyla Dalaman Havalimanı'na indikten sonra Marmaris'teki evine geldi.

  AİLESİ, TEKİN'İ HAVAALANINDA BÖYLE KARŞILADI / WEB TV

  Havalimanında annesi Güldane Tekin ve babası Mahmut Tekin ile buluşan Aydın Tufan Tekin, daha sonra Marmaris'in İçmeler beldesindeki evine geldi. Burada yakınları, arkadaşları ve komşuları tarafından alkışlarla karşılanan Tekin, sevenleriyle kucaklaştı.

  GÜNLER SONRA AİLESİNE KAVUŞTU / Foto Galeri

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tekin, Türk ve Lübnan hükümetlerini kastederek “Bu zor günlerde bana destek oldukları ve ailemin yanında oldukları için çok teşekkür ederim. İki hükümet de çok çalıştı ve bir çok insan bu konuda görev aldı. Başarılı olduk, buradayım ve ailemle birlikteyim” dedi.

  27 gün süren esaretinde zor günler geçirdiğini ve aklına bir çok şeyin geldiğini anlatan Tekin, “Günleri, saatleri ve dakikaları sayıyorsunuz. Gelişmeleri takip ediyorsunuz. Gelişmeler güzel olunca seviniyorsunuz, kötü olunca bunalıyorsunuz. Ama hepsi geçti” diye konuştu.

  Tekin, kendisini kaçıran ailenin bazı üyelerinin, kendisini öldürmeyeceklerini söylediğini belirtti.

  Lübnanda kaçırılan Türk işadamından iyi haber 27 gün boyunca yaşadıklarını anlattı

  YARALI KURTARILDI İDDİASI

  Tekin’le ilgili ilk bilgiler dün sabah saatlerinde gelmeye başladı. Tekin’in Lübnan Ordusu’nun operasyonunda yaralı kurtarıldığı aynı şekilde Türk TIR şoförü Abdülbasit Arslan’ın da serbest bırakıldığı iddiası ortaya atıldı. Bazı Arap televizyonları da bu iddialara dayanarak Türk rehinenin kurtarıldığı haberini verdi.

  Ancak Beyrut Büyükelçisi Özyıldız, sabah saatlerinde Lübnan Genelkurmayı ve hükümeti nezdinde yaptığı girişimlerde bu iddiaların doğru olmadığı bilgisine ulaştı.

  Lübnanda kaçırılan Türk işadamından iyi haber
  Twitter’dan paylaştı
  DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, Aydın Tufan Tekin’in serbest bırakılmasını sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından takipçileriyle de paylaştı. Davutoğlu, dün geceki mesajında özetle şunları yazdı: “Vatandaşımızın özgürlüğüne kavuşmasından son derece mutluyuz. Bu güzel haberi, Aydın Bey’in ailesi ile de görüşerek paylaştım. Kendisine ve ailesine buradan bir kez daha geçmiş olsun diliyorum. Bu süreçte son derece yakın işbirliği yapan başta Lübnan Başbakanı Sayın Mikati ve Meclis Başkanı Sayın Berri olmak üzere Lübnan makamlarına da teşekkür etmek istiyorum. Aydın Bey’in dışında Lübnan ve Suriye’de benzer durumda olan diğer vatandaşlarımız için de çabalarımız sürüyor.” Görkem DERVİŞ / DHA

  Özyıldız, Ankara’ya, “Muhtemelen ordu operasyon yaptıkça Tekin’i rehin tutan Mikdat ailesi yer değiştiriyor. Tabii ki bu durum her an değişebilir. 4 Suriye vatandaşının ise serbest bırakıldığı haberi doğru” notunu geçti. Bu nottaki gibi durum dün geceyarısına doğru değişti ve Tekin özgürlüğüne kavuştu.

  KLİMA SATMAK İÇİN GİTMİŞTİ

  Yaklaşık 1 aydır Mikdat ailesinin rehin tuttuğu Aydın Tufan Tekin’in görüntüleri bir Lübnan televizyonunda yayınlanmıştı. Lübnan’a çalıştığı şirketin ürettiği klimaların satışı için gittiği anlaşılan Tekin, “Kendimi gerçek bir rehine gibi görmüyorum. Çünkü bana gerçekten iyi bakıyorlar” demişti.

  Lübnan’da Muhtar el Tekfi örgütünün kaçırdığı TIR şoförü Abdulbasit Arslan’ın ilk görüntüleri de 18 Ağustos’ta Lübnan televizyonu El Cedid’in sabah bülteninde yer almıştı. Görüntülerde Türk pasaportunu gösteren Arslan’ın, belgelerinde 1965, Hatay doğumlu olduğu bilgisi yer alıyordu.

  Naharnet haber sitesinin aktardığına göre, Arslan görüntülerde Türk yetkililere “Özgür Suriye Ordusu’nun Mayıs sonunda kaçırdığı 11 Lübnanlı hacıyı serbest bırakması için baskı yapması” çağrısında bulunuyordu.


   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı