Dünya Haberleri

DÜNYA

  Lübnan'da 'çöp krizi', bakanlık işgal ettirdi

  hurriyet.com.tr
  01.09.2015 - 20:31 | Son Güncelleme: 01.09.2015 - 20:31

  Lübnan'da 'çöp krizi' nedeniyle başlayan gösterilerde, Çevre Bakanı Muhammed Meşnuk'u istifaya davet eden eylemciler, bakanlık binasını işgal etti.

  Temmuz ayında başlayan ve kamuoyunda 'çöp krizi' olarak nitelendirilen gösteriler, Lübnan'da siyasi krize neden oldu. Geçtiğimiz hafta güvenlik güçlerinin göstericilere sert müdahalesi halkın tepkisine sebep olmuştu.

  Lübnanda çöp krizi, bakanlık işgal ettirdi

  Gösterilerde polisin, cop, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla gösteriye müdahalede bulunmuş ve çıkan olaylarda 35 kişi yaralanmıştı. Bunun üzerine, 'çöp krizi' nedeniyle sokağa inen Lübnanlılar, polisin orantısız gücüne karşı da tepki göstermişti. Göstericiler, Temmuz'un ortasından itibaren çöpleri toplatmayan Çevre Bakanı Meşnuk'u istifaya davet etti. Bakan'dan şu ana kadar konuya ilişkin açıklama gelmemesi üzerine ise eylemciler bakanlık binasını işgal etti.

  Lübnanda çöp krizi, bakanlık işgal ettirdi

  'ÇÖP KRİZİ' İLE BAŞLAYAN GÖSTERİLERDE, 'YOLSUZLUK' ANA GÜNDEM OLDU

  Lübnan'da, toplanmayan çöpler nedeniyle başlayan gösterilere, ülkede yapılan yolsuzluklara dikkat çekmek için sanat ve medya dünyasından isimlerin de katıldığı belirtiliyor.

  Lübnanda çöp krizi, bakanlık işgal ettirdi

  Gösterilerde, ülkedeki ekonomik, siyasi, güvenlik ve toplumsal alandaki sorunların kınandığı dövizler taşınmıştı. Eylemciler, Hasan Nasrallah'ın lideri olduğu Hizbullah ile Lübnan Müftüsü Abdullatif Deryan ve Maruni Patriği Beşşara er-Rai'ye yolsuzluklara göz yumdukları gerekçesiyle tepki göstermişti.

  Etiketler: Lübnan , çöp krizi
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı