Gündem Haberleri

  Lübnan'da 100 binler toplandı ABD'li diplomatlar gizli belgeleri yaktı

  Hürriyet Planet
  18.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Lübnan Büyükelçiliği’nde görevli diplomatların, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın çağrısıyla düzenlenen ve Müslümanların Masumiyeti filmini protesto eden dev gösteri sırasında tehlikeli bir durum oluşmaması için arşivlerindeki gizli belgeleri yakmaya başladığı bildirildi.

  Associated Press’in ele geçirdiği bir Dışişleri Bakanlığı Durum Raporu’nda Beyrut Büyükelçiliği’nin “acil durum prosedürlerini değerlendirdiği ve gizli belgeleri imha etmeye başladığı” belirtildi.

  DEV PROTESTO / FOTO GALERİ

  ONBİNLER TOPLANDI / WEB TV

  Raporda ayrıca Büyükelçilik’in Lübnanlı çalışanlarının protestolar nedeniyle evlerine erkenden gönderildiği ifade edildi. Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili ise çok iyi korunan büyükelçilik binasında şu an için bir tehlike olmadığına, binanın gösterilerin yapılacağı yerden en az 1 saat uzakta olduğuna dikkat çekti.

  BİNGAZİ'DE BAZI BELGELER KAYIP
  Geçtiğimiz hafta başta Mısır ve Libya olmak üzere birçok ülkede düzenlenen gösterilerde, protestocular ABD’nin ve diğer ülkelerin diplomatik misyonlarına saldırmış, Bingazi’de ABD Büyükelçisi dahil dört elçilik çalışanı hayatlarını kaybetmişti.

  Saldırıdan birkaç gün sonra Independent gazetesi Bingazi’deki saldırıda konsolosluk için çok önemli bazı hassas belgelerin kaybolduğunu bildirmişti. Bu belgelerde, ABD ile çalışan Libyaların isimlerinin yer aldığı ve bu kişilerin radikal bir grubun hedefi haline gelebileceği belirtiliyordu.

  Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, bu olayların ardından bütün ABD büyükelçiliklerine ve konsolosluklarına güvenlik durumlarını denetleme emri verildiğini aktardı. Yetkili bu değerlendirme sonucu bazı misyonlarda gizli belgelerin imha edildiğini belirtti ancak Beyrut Büyükelçiliği dışında hangi misyonlar olduğunu söylemedi.

  NASRALLAH ÇAĞRI YAPMIŞTI
  Lübnan’da bugün düzenlenen protesto gösterilerinin çağrısını dün Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah yaptı.

  Nasrallah bugün de söz konusu gösteriye katıldı. Meydanda toplanan 100 binlerce taraftarına seslenen ve 15 dakikalık bir konuşma yapan Nasrallah, “Bu Müslüman dünyasının tamamında davam etmesi gereken, Allah’ın resulünü savunmaya yönelik ciddi bir hareketin başlangıcıdır. Kanımız akmaya devam ettikçe peygamberimize yönelik aşağılamalar konusunda sessiz kalmayacağız” dedi.

  /images/100/0x0/55eb030ef018fbb8f8a53cd3Nasrallah konuşmasında, “Resullullah, senin için ölürüz, kanım canım sana feda olsun” derken Müslümanların Masumiyeti filmini de “İslam’a bugüne kadar yöneltilmiş en büyük saldırı” olarak nitelendirdi. Hizbullah lideri, “Amerika, ABD şunu anlamalı: Bu filmin tamamını yayınlamak dünya genelinde tehlikeli, çok tehlikeli sonuçlar yaratacaktır. Halklarımız ve hükümetlerimiz uluslararası kamuoyuna üç dine yönelik hakaretlerin ulusal ve uluslararası hukukta yasaklanması için baskı yapmalı” ifadelerini kullandı.

  15 DAKİKA ÇOK UZUN SÜRE
  Nasrallah, 2006 yılındaki İkinci Lübnan Savaşı’ndan bu yana çok nadiren halk içine çıkıyor. İsrail’in suikastına uğramaktan korkan Nasrallah takipçilerine mesajlarını uydu üzerinden yayınladığı video kayıtlarıyla veriyor.

  Kendisi en son Aralık 2011’de Aşure günü törenlerinde ortaya çıkmış ve birkaç dakikalık çok kısa bir konuşma yapmıştı.

  Dolayısıyla bugün 15 dakika kürsüde kalmasının Nasrallah için çok uzun bir zaman dilimi olduğu belirtiliyor.

  Lübnanda 100 binler toplandı ABDli diplomatlar gizli belgeleri yaktı NASRALLAH’TAN MÜSLÜMANLARA ÇAĞRI

  GÖSTERİLERDE 19 KİŞİ ÖLDÜ
  Lübnan'daki ABD'li diplomatlar alarma geçerken, Afganistan, Endonezya, Batı Şeria, Filipinler ve Yemen'de de filmle ilgili protestolar düzenlendi.

  Gösterilerde çıkan çatışmalarda toplamda 19 kişi hayatını kaybetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı