Gündem Haberleri

  Lübnan'a ihracat durdu

  ANKA
  08.08.2006 - 09:27 | Son Güncelleme:

  Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'na (DEİK) bağlı Türk-Lübnan İş Konseyi Başkanı, Delta Petrol ve Transteknik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lübnan asıllı işadamı Mehmet Habbab, İsrail’in Lübnan’a girmesinin ülkenin ekonomisini durma noktasına getirdiğini belirterek, yaşanan durumun Türkiye’nin bu ülkeyle olan ticari ilişkilerini de olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

  Mehmet Habbab, ANKA’ya yaptığı açıklamada, İsrail’in Lübnan’a saldırısı sonrası ekonomik duruma ilişkin değerlendirmede bulundu.

  LÜBNAN’A BÜYÜK DARBE

  İsrail’in Lübnan’a girmesinin ülke ekonomisini çok olumsuz etkilediğini belirterek, Lübnan-Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin de bundan zarar gördüğünü söyledi. Lübnan’la ağırlıklı olarak Türkiye lehine yürüyen 450 milyon dolarlık bir ticaret hacminin söz konusu olduğunu vurgulayan Habbab, Türkiye’nin Lübnan’a ihracatının 250-300 milyon dolar, ithalatının ise 150 milyon dolar civarında olduğunu kaydetti. Habbab, savaş halinin Lübnan ekonomisine büyük darbe vurduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin Lübnan’a çelik mamulleri, inşaat malzemeleri, gıda ve tekstil ihraç ettiğini kaydetti. Habbab, “Bizim Lübnan’da müteahhitlikte 130-150 milyon dolarlık işlerimiz var. Su içme projesi, alt yapı projesi, elektrik ihalesi var, onların miktarı da bu kadar tutuyor. Onlardan aldığımız mallar, 150-150 milyon dolar civarında. Özel çelik ithalatımız var. Az miktar gıda, yedek parça ithalatı var. İkili ticaretimiz bu çerçevede sürüyordu” dedi.

  KARADAN YAPILAN İHRACAT DURDU

  Habbab, Türkiye’nin Lübnan’a ve çevre ülkelere yaptığı ihracatın da olumsuz etkilendiğini söyleyerek, “Artık sıfır ihracat olacaktır. Anlaşma sağlanana kadar beklemek gerekiyor, bu da bir iki ayı alır. Savaştan dolayı Suriye ve herkes bölgede tedirgin. Suriye’ye, Ürdün’e yapılan ihracat azalacaktır. Karayoluyla, yani kamyonla yapılan ihracat bundan olumsuz etkileniyor. Körfez ülkelerine ve diğer ülkelere deniz yolu ve Irak güzergahının kullanılması dolayısıyla yapılan ihracatta düşüş çok olmayacaktır” dedi.

  TURİZM BİTTİ

  Lübnan’dan Türkiye’ye her yıl 120 bin turistin geldiğini kaydeden Habbab, Lübnanlıların çoğunlukla Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında Türkiye’ye geldiğini söyledi. Habbab, “100 bin kişi de bu dönemlerde gelecekti. Bunların çoğu gelmiyor. Haziran’da gelenler oldu. Temmuzdan sonra ise gelmeler kesildi. Lübnan’la ilk altı ay normal çalıştık. Tahminen 30-35 bin turist geldi. Temmuz, Ağustos, eylül aylarında artık gelmezler, tatil yapacak halleri yok” diye konuştu. Lübnan’ın turizm gelirinin yaşananlar sonrasında tamamen bittiğini ifade eden Habbab, Türkiye’nin de bundan etkileneceğini dile getirdi. “Biz, bu sene 100 bin turist eksik alacağız, eksik gelirimiz olacak” diyen Habbab, Türkiye’den Lübnan’a gitmesi beklenen 25 bin turistin de artık çoğunun oraya gitmeyeceğini vurguladı. Lübnan’ın 2006’da 4 milyar dolar turizm geliri beklediğini aktaran Mehmet Habbab, bu gelirin yüzde 75’inden mahrum kalacağını, bunun da büyük kayıp anlamına geldiğini söyledi.

  ATEŞKES OLSA DA ETKİSİ 1-2 YIL SÜRER

  Mehmet Habbab, İsrail’in saldırılarını durdurması halinde Lübnan turizminin toparlanmasının daha uzun zaman alacağını dile getirerek, “Büyük bir petrol sızıntısı oldu. Bir iki sene bu zor temizlenir. Onun için plajları ve yaz turizmini iyice öldürecek” dedi.

  LÜBNAN’DAKİ EKONOMİK TAHRİBAT

  Habbab, yaşanan ortam dolayısıyla Lübnan ekonomisini çok kötü bir duruma getirdiğini yineleyerek, fiziki tahribatın faturasının 2-3 milyar dolar olduğunu, yol, köprü, elektrik telefon gibi alanlarda önemli tahribatların yaşandığını söyledi. Turizmden 2-2.5 milyar gelir bekleyen Lübnan’a yatırımların azaldığını, inşaatların durduğunu, herkesin artık istikrar beklediğini belirten Habbab, 80 bin yabancının Lübnan’dan çıktığını, artık kiracının da olmadığı Lübnan’da restoranların, plajların çalışmadığını ifade etti.

  TÜRK GİRİŞİMCİLER İÇİN FIRSAT DOĞUYOR

  Ateşkes olması halinde Lübnan’daki ihalelerin bir kısmını Türk girişimcilerin alabileceğini söyleyen Mehmet Habbab, şunları kaydetti:

  “130-150 milyon dolar ihale alan Türk işadamları, istikrar sonrasında 500-600 milyon dolarlık ihale alabilir. Elektrik yenilenecek, alt yapı, yol tamiri yapılacak. Köprüler olacak, oteller olacak. 14 bin binanın tahrip olduğu söyleniliyor. Bunlar yerle bir edilip yeniden inşaa edilecektir. Bizlerde buradan ihale alabiliriz.”

  LÜBNAN’A YAPILAN İHRACATTA ÖNEMLİ AZALMA

  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye bu yıl ocak ayında Lübnan’a 9 milyon 149 bin dolar ihracat yaptı. İhracat miktarı, şubat, mart, nisan, mayıs, haziran aylarında yükseliş gösterirken, İsrail’in Lübnan’a girmesiyle birlikte önemli ölçüde düştü. Lübnan’a, şubatta 14 milyon 302 bin dolar, martta 16 milyon 381 bin dolar, nisanda 19 milyon 516 bin dolar, mayısta 19 milyon 337 bin dolar, haziran ayında ise 22 milyon 445 bin dolar ihracat yapıldı. İsrail’in Lübnan’a girdiği temmuz ayında ise Türkiye’nin Lübnan’a yaptığı ihracat 7 milyon 485 bin dolar olarak gerçekleşti.

  Türkiye’nin İsrail’e yaptığı ihracatta bu dönemden olumsuz etkilendi. İsrail’e yapılan ihracat 2006’nın ilk altı ayında yükselişteyken, temmuz ayında düştü. Haziranda 176 milyon 991 bin dolar olan İsrail'e ihracat, geçen ay 130 milyon 133 bin dolara geriledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı