Lübnan uçağına el konulması Türkiye'nin imajını zedeler

Hürriyet Haber
21.10.2005 - 15:20 | Son Güncelleme:

Middle East Airlines (MEA) (Lübnan Havayolları) Başkanı Mohamad El Hout, bir Alman şirketinin Lübnan Hükümeti'nden alacağı nedeniyle MEA'nın Atatürk Havalimanı'nda bir uçağına el koymasının, uluslararası havacılık alanında Türkiye'nin imajını zedeleyip, zarar vereceğini iddia etti.

Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Mohamad El Hout, olayın Türkiye ya da MEA'yı ilgilendiren bir durum olmamasına karşın, bir Alman şirketinin Lübnan Hükümeti ile olan sorununu Türkiye'de halletmeye çalışmasının sorulması gereken bir soru olduğunu ifade etti.

Alman şirketinin bu olayı kendi ülkesinde ya da başka herhangi bir Avrupa Birliği ülkesinde gerçekleştiremeyeceğini savunan El Hout, olaydan, hiç ilgisi bulunmayan hem Türkiye'nin hem de kendi şirketlerinin olumsuz etkilendiğini anlattı.

Alman şirketin Lübnan Hükümeti'nden 7 milyon dolar alacağı bulunduğunu, bu nedenle kendi uçaklarına el koyduğunu anlatan El Hout, kendilerinin hükümetle ilgisi olmayan bağımsız bir şirket olduklarını, Alman şirketin ise uçağa el koyduktan sonra kendilerinden hükümetle ilgileri bulunmadığını ispatlamalarını istediğini söyledi.

Bunun Lübnan Hükümeti'ne karşı bir olay olduğunu aktaran Mohamad El Hout, şunları kaydetti: “Neden böyle bir şirket Türkiye'de böyle bir tavır aldı ve neden Türkiye'yi böyle bir olaya karıştırdı? Şirket, hiçbir AB ülkesinde başaramayacağı bu eylemi Türkiye'de başarmıştır. Bu şirketimize maddi manevi çok zarar vermiştir. Uluslararası havacılıkta bu olay Türkiye'nin de imajını zedeleyip, zarar verecektir. 1948 yılından bu yana ilk kez Türkiye hattımızı durdurmuş durumdayız. Türkiye'yi Lübnan'da ve Arap ülkelerinde en güzel şekilde tanıtmak için elimizden geleni yaptığımız bir zamanda bu olayın olması üzücü... Yazları İstanbul, Bodrum ve Antalya'ya haftada 7 sefer, normal zamanda da haftada 4 kez İstanbul'a hattımız vardı. Bu olay iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere de zarar getirecektir.”

El Hout, geçtiğimiz Temmuz ayında da yine İstanbul'da aynı şirket tarafından uçaklarına el konulma girişimi olduğunu ancak o zaman bunun başarılamadığını söyledi. El Hout, Türk Hükümeti'nin tavrına ilişkin bir soru üzerine de ”Ellerinden geleni yapıyorlar, onlar da çok üzgün buna... Olaydan hiç mutlu değiller” karşılığını verdi.
(İSTANBUL/A.A)
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı