Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Lübnan parçalanırsa bölgede bir atom bombası etkisi yaratır

  Uğur ERGAN / ANKARA
  21 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 21 Ocak 2011 - 00:42

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Lübnan’daki hükümet krizini çözmek için Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’la gizlice buluşmasının ayrıntıları belli oldu.

  Davutoğlu ile birlikte giden bir kaynak, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamid bin Cabir bin Cabir El Tani’nin da hazır bulunduğu görüşmeyle ilgili şu bilgileri verdi:

  3 araç değiştirdik

  “Kaldığımız otelden gelip bizi aldılar. Otelde bekleyen gazetecileri atlattık. Zırhlı ciplerle yola çıktık. Karanlık yollardan, dere tepe bir yerlerden gittik. Yönü bilmiyorum. Üç kez araç değiştirildi. BM Güvenlik Konseyi’nin, Refik Hariri’nin öldürülmesiyle ilgili uluslararası tabanlı bir mahkemece yargılama yapılması kararından Said Hariri ne kadar memnunsa, Hizbullah da o derece tedirgin. Hizbullah, bu karar sonrası okların kendisine yöneltilmesi endişesini taşıyor. Biz iki tarafın da görüşlerini dinledik. Ancak bu görüşleri ve önerilerimizi gizli tutma kararı aldık. Çünkü taraflara verilmiş bir söz var. Verdiğimiz mesajlar, Lübnan’da huzur ve istikrarın korunması yönünde oldu. ‘Lübnan’ın bölünüp parçalanması bölgede bir atom bombası etkisi yaratır, ortalık darmadağın olur. Bu nedenle Lübnan’ın ulusal ruhunun korunması gerekir’ anlayışına vurgu yaptık. Mahkeme konusunu da elbette konuştuk. Bu konuda tarafların tutumları belli. Bir taraf (Hariri) bunun işletilmesini istiyor, diğer taraf (Hizbullah) suikast ile hiçbir ilgisi olmadığını söyleyip, bunun üzerine yıkılması endişesini taşıyor. Hizbullah’a hükümette kalması gerektiğini ilettik.

  2 temsilci gönderdi

  Katar Dışişleri Bakanı’nın da katılması önemliydi. Çünkü 2008’de Doha’da bölge ülkelerince Lübnan’la ilgili başlatılmış bir süreç vardı. Nasrallah’la görüşmemizden sonra tekrar otele geldik. Önerilerimizle ilgili Nasrallah iki ayrı temsilci gönderip kendi değerlendirmelerini ilettiler. Görüşmeyle ilgili elbette Hariri’yi, Fransa’yı ve Suudi Arabistan’ı bilgilendirdik.”

  Lübnan’da elimizden geleni yaptık, şimdi taraflar düşünüyor

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin, Lübnan’da yaşanan hükümet krizi ile ilgili arabuluculuk çabasına şimdilik son verdiğini söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile birlikte Çırağan Sarayı’nda basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Nihai kararı verme noktasında bugün (dün) sabaha karşı bize iletilen tepkilerden, cevaplardan hala bazı çekinceler olduğunu gördük. Onun için bu çözüm önerilerinin olduğu metni taraflara tevdi etmekle birlikte ülkelerimize dönme kararı verdik” dedi. Davutoğlu şöyle konuştu: “Artık Lübnanlı tarafların düşünme vakti gelmiştir. Biz bıkmadan durmadan ne zaman bir imkan görürsek, dost ve kardeş ülkelerin istikrarını sağlamak için elimizden geleni yaparız. Bu konuda hiçbir şekilde Türkiye’nin bu çabalardan mutlak anlamda geri durduğu anlaşılmamalıdır. Ancak biz iki gün süren ve geceli gündüzlü aralıksız süren müzakerelerde elimizden gelen çabayı gösterdik.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı