Dünya Haberleri

DÜNYA

  Lübnan ordusu güneye iniyor

  Hürriyet Haber
  18 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ağustos 2006 - 00:59

  İsrail ordusu, Lübnan’ın güneyinde işgal ettiği bölgenin bir bölümünden çekilmeye ve BM barış gücüne devretmeye başladı. Ardından, BM’ye devredilen bölgelere de Lübnan birlikleri girmeye başladı. İlk Lübnan askerleri dün, İsrail sınırı yakınlarındaki Mercayun kasabasına ulaştı.

  Stratejik Litani Nehri’ni geçen ilk Lübnan askerleri İsrail sınırı yakınlarındaki Mercayun kasabasına ulaştı. 2500 kişiden oluşan 10. piyade tugayının öncü birlikleri sevinç gösterileri yaparak, dün sabah kasabadaki kışlaya girdi. Lübnan birlikleri 24 saat içinde İsrail sınırındaki mavi hatta konuşlanacak. İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, Lübnan’ın güneyinden çekilmelerinin 1 ya da 2 haftalık bir mesele olduğunu söyledi.

  FRANSA SEMBOLİK

  Lübnan’ın güneyine yerleşecek uluslararası barış gücüyle ilgili tartışmalar sürerken, Fransa’nın, Lübnan’daki BM barış gücü UNIFIL’e katkısının BM’nin umduğu gibi binlerce değil, tamamen sembolik sayıda askerle olacağı bildirildi. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, 10 subay ve 200 kişilik istihkam birliği göndereceklerini resmen açıkladı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı