Dünya Haberleri

DÜNYA

  Lübnan lideri Hariri Türkiye'ye geliyor

  hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  13 Ocak 2011 - 18:39Son Güncelleme : 13 Ocak 2011 - 19:02

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Bu gece inşallah geç bir vakitte sayın Hariri Türkiye gelecekler. Yarın sabah Ankara'da sayın Başbakanımızla birlikte bir görüşme gerçekleştireceğiz. Atılabilecek adımları birlikte değerlendireceğiz” dedi.

  Davutoğlu ile Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Beşiktaş'taki Four Seasons Otel'de yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

  Toplantıda bir gazetecinin, “Türk hükümeti, Lübnan'daki gelişmeleri yakından izliyor mu, Lübnan hükümetine desteği var mı?” sorusu üzerine Davutoğlu, Lübnan'daki gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:“Öylesine yakından takip ediyoruz ki sayın Catherine Ashton ile baş başa görüşürken kendisinden izin isteyerek, kendisinin yanından iki kez sayın Saad Hariri ile de konuştum. Karşılıklı da selamları ilettim, sayın Ashton'dan sayın Hariri'ye, sayın Hariri'den sayın Ashton'a...G

  elişmeleri yakından takip ediyoruz. Gerçekten Lübnan'ın istikrarı bölge istikrarı için çok önemli. Görüşmemizden sonra karar verdik, bu gece inşallah geç bir vakitte sayın Hariri Türkiye'ye gelecekler. Yarın sabah Ankara'da sayın Başbakanımızla birlikte bir görüşme gerçekleştireceğiz. Atılabilecek adımları birlikte değerlendireceğiz. Biz hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun, hangi kanaati paylaşıyor olursa olsun, hangi mezhebe ya da dine mensup olursa olsun bütün Lübnanlıları Türkiye'nin dostu kabul ediyoruz ve Lübnan'ın istikrarını kendi istikrarımız kadar önemli görüyoruz.”


  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bu çerçevede geçen günlerde yoğun bir telefon diplomasisi yürüttüklerini anlatarak, yarın Lübnan Başbakanı Saad Hariri'den yaklaşımları dinleyeceklerini ve ona göre de daha sonra atılabilecek adımlar konusunda ilgili tüm taraflarla temasları sürdürmeye devam edeceklerini bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı