Gündem Haberleri

  Lübnan için son sözü biz söyleriz

  Hürriyet Haber
  27.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Lübnan’a asker gönderilmesine karşı çıkması, kamuoyunda olduğu kadar iktidar partisi AKP’de de büyük yankı yarattı. Parti yönetimi, genelde "Kendi fikridir, saygıyla karşılar dinleriz ama son sözü sivil irade olarak biz söyleriz" çizgisinde. AKP’lilerin Sezer’e tepkileri şöyle:

  Düşünceleri kendisine ait

  Bülent Arınç (TBMM Başkanı)
  Türkiye’nin çok uluslu BM Barış Gücü’ne asker göndermesi gerekiyorsa bunun gereğini hükümet takdir edecektir. İkinci aşamada bu talebini TBMM’ye iletecektir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bir yetkisi ve sorumluluğu yoktur. Meclis’in alacağı karar Resmi Gazete’de yayınlanacaktır. Cumhurbaşkanı’nın imzasına ihtiyaç bulunmamaktadır. Bu hiçbir zaman, veto edilecek ve Anayasa Mahkemesi’nde iptali için dava açılacak bir karar olmayacaktır. Prosedür böyle. Sayın Cumhurbaşkanı’nın özgün düşünceleri kendisine aittir.

  Kararı o değil Meclis verecek

  Mehmet Elkatmış (TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı)
  Bu onun vereceği bir karar değil, bu konudaki kararı Meclis verecektir. Zaten oraya haldur huldur gidilecek değil. Konu enine boyuna görüşülüp tartışılacaktır. Ben gidilmesinden yanayım.

  O karşıysa ben daha ısrarlıyım

  Hüsrev Kutlu (Adıyaman Milletvekili)
  Bence, orada huzuru ve güveni sağlayacak tek güç TSK’dır. Benim görüşlerim Cumhurbaşkanı ile pek uyuşmuyor zaten. Cumhurbaşkanı karşıysa ben daha ısrarlıyım gidilmesinde, çünkü mutlaka faydalı bir şeydir.

  MGK’dan karar çıkmadı mı?

  Dengir Mir Mehmet Fırat (AKP Genel Başkan Yardımcısı)
  Cumhurbaşkanı’nın görüşlerini, tamam, saygıyla karşılayıp dinliyoruz, ama kendisinin başkanlık ettiği Milli Güvenlik Kurulu’ndan da bu konuda bir karar çıkmadı mı? Hatta benim duyduğuma göre, MGK’da kararlar oybirliğiyle alınıyor, öyle çoğunlukla falan değil. Bir kişi bile muhalif olsa, görüşmelerin sonunda o da karara katılıyor. Dünyanın en belalı coğrafyasındayız. Böyle bir coğrafyada ’ben yokum’ deme lüksümüz olabilir mi, yok. Eğer Türkiye’yi buradan taşıyabiliyorsanız, böyle bir şey söyleme lüksünüz olabilir.

  Kriz yönetemiyorlar

  DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Bu konudaki Anayasal yetki TBMM’nindir. Görüşünü ortaya koyduğunu ifade etmektedir. Anlaşıldığı kadarıyla MGK’da da bu konu gündeme gelmiş ve orada da ifade etmişlerdir. Ama bu hükümetin krizi yönetmek gibi, bu tür olayları yönetmek gibi bir kabiliyeti olmadığından Sayın Cumhurbaşkanı böyle bir çıkış yapmıştır. Onu o şekilde görmek lazım.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı