Gündem Haberleri

  Lübnan’da Hıristiyan partisine bombalı saldırı

  Ynetnews
  14.01.2011 - 10:51 | Son Güncelleme:

  Lübnan Başbakanı Said Hariri, Hizbullah bakanlarının istifa etmesinin ardından yaşanan krizi değerlendirmek için Fransa’da temaslarda bulunurken, Hizbullah’ın müttefiki olarak görülen Hıristiyan partisinin binasına iki adet el bombası atıldı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor


  Hükümetin çökmesinin ardından, Hariri yaşanan krizi görüşmek için Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir araya geldi. Diğer yandan, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah hükümetin çökmesinin iç savaşa neden olmayabileceğini belirtti. Ancak bu açıklamadan kısa bir süre sonra, Devlet Başkanı Mişel Aun’un Özgür Vatansever Hareketi partisinin merkez binasına iki el bombası atıldı.

   

  Lübnan’ın resmi haber ajansı, el bombalarının başkent Beyrut’un 25 kilometre kuzeyinde bulunan Beit Habab köyünde atıldığını belirtti. Haber kaynakları, sadece bir el bombasının patladığını iletirken, henüz zayiat olup olmadığına dair bilgi verilmedi.

   

  Yetkililer saldırının ardından kınamada bulunurken, saldırının hükümetin devrilmesiyle bağlantısı olup olmadığı bilinmiyor.

   

  Öte yanda, Nasrallah, bakanlarının hükümetten istifa etmesinin ardından yaşanan politil gelişmeleri değerlendirmek için Dürzîlerin lideri Velid Jumblatt ile görüştü. Bir iç savaş çıkabileceği olasılığını reddeden Nasrallah, “Sünniler ve Şiiler arasında hiçbir zaman savaş olmayacak. Adımlarımızı hesap ederek atıyoruz” dedi.

   

  El Cezire’nin haberine göre, Hizbullah liderleriyle basına kapalı bir toplantı düzenleyen Nasrallah, 2005’te Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri’ye düzenlenen suikastı soruşturan uluslararası mahkeme Hizbullah üyelerini suçlu gösterirse, bunu doğrudan kendilerine yapılan bir saldırı olarak kabul edeceğini belirtti.

   

  DÜNYADA ÖNE ÇIKAN TÜM MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı