Gündem Haberleri

  Lübnan’a asker için yeni BM kararı bekleniyor

  A.A
  14.08.2006 - 13:03 | Son Güncelleme:

  Hükümet, Türk askerinin Lübnan'da görev yapacak uluslararası barış gücünde görev alması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bu konuya açıklık getirecek yeni karar alması gerektiği görüşüne vardı.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Lübnan ve terör konusunda Başbakanlık'ta saat 10.00'da başlayan toplantı 1 saat 40 dakika sürdü. Başbakanlık Basın Merkezi tarafından, Başbakanlıkta yapılan toplantıyla ilgili bir yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, konuyla ilgili olarak BM'nin aldığı kararın memnuniyetle karşılandığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:
    
  “Bugün Sayın Başbakan'ın başkanlığında Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Yaşar Büyükanıt ile sivil ve askeri yetkililerin katıldığı bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıda bölgedeki gelişmeler ve bu bağlamda Lübnan sorunu değerlendirilmiştir.
    
  Lübnan'da barışın yeniden tesisi için sürdürülen uluslararası çabalar sonunda 11 Ağustos tarihinde kabul edilen 1701 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı memnuniyetle karşılanmıştır.
    
  Karar, Lübnan'daki krizin daha ciddi boyutlara ulaşmadan çatışmaların durdurulması ve soruna kalıcı bir çözüm bulunması yönünde önemli bir adım oluşturmaktadır. Böylelikle, ülkede ihtiyaç duyulan acil insani yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için gerekli zemin de yaratılmış olmaktadır.
    
  Çatışmaların, bu sabah saat 08.00 itibariyle durdurulmasının ilgili taraflarca kabul edilmiş olmasının da ümit verici bir gelişme olduğu değerlendirilmiştir.
    
  Bilindiği üzere, çatışmaların durdurulmasını takiben Lübnan kuvvetlerinin BM Geçiçi Görev Gücüyle (UNIFIL) birlikte güney Lübnan'a konuşlandırılmasına paralel olarak İsrail kuvvetlerinin bölgeden çekilmesi, UNIFIL'in görev yönergesi ve faaliyetlerinin kapsamı genişletilerek personel sayısının 15 bin askere kadar artırılması öngörülmektedir.
    
  Bütün bu hususlara önümüzdeki günlerde BM Güvenlik Konseyinde kabul edilecek yeni bir kararla daha fazla açıklık kazandırılması beklenmektedir.
    
  Türkiye, krizin başlangıcından bu yana bir yandan bölgedeki olumsuz gidişatın durdurulması için diplomatik çaba gösterirken bir yandan da Filistin ve Lübnan halkına başta gıda, ilaç ve çadır olmak üzere acil insani yardımlarını sürdürmüştür. Bu yardımlar, önümüzdeki süreçte de artarak sürecektir. Türkiye, sorunu kalıcı bir çözüme kavuşturmaya yönelik olası katkılarını gelişmeler ışığında değerlendirmeye devam edecektir.”

   

  KATILIMCILAR

  Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında Başbakanlık Merkez binada yapılan toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ali Tuygan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ertuğrul Apakan, Genelkurmay Başkanlığı Plan ve Prensipler Başkanı Korgeneral Hilmi Akın Zorlu ve Genelkurmay Başkanlığı Harekat Başkanı Korgeneral Bekir Kalyoncu katıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı