Dünya Haberleri

  Lübanan'da Türk Kültür Haftası başladı

  A.A.
  28.04.2009 - 09:50 | Son Güncelleme:

  Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Türk Kültür Haftası düzenlenen gala yemeğiyle başladı.

  Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği ve Lübnan Gastronomi Akademisi'nin işbirliğiyle hazırlanan gala yemeğine, Lübnan hükümetinden 5 bakanın katılması dikkat çekti.

  Yemekler, Türkiye'den gelen altı kişilik Aşçılık Milli Takımı tarafından hazırlandı. Yemek sırasında TRT sanatçıları, Türk Sanat Müziği konseri verdi.

  Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Serdar Kılıç, uzun süredir Türkiye'yi Lübnan'da daha iyi tanıtmak için hazırlık yaptıklarını belirterek, şöyle devam etti:

  "Türkiye ile Lübnan arasındaki ilişkilerin geçmişi yüzlerce yıl öncesine uzanıyor. İki halk bir aileyi oluşturuyor. Bu gala yemeğiyle Türk lezzetlerini en usta ellerden Lübnanlılarla buluşturmak istedik. Hafta boyunca Türk Sanat Müziği konseri, Arap dünyasında yayımlanan dizisiyle sevilen Gökhan Tepe'nin de katılacağı konser ve Türk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı TCG Gemlik ve Bandırma gemilerinin Beyrut limanını ziyareti olacak. Ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bandosu da hem Beyrut'ta, hem de Trablusşam kentinde halka konserler verecek."

  Türkiye Aşçılık Milli Takımı Genel Sekreteri Gürsel Keleş de, Beyrut'ta 1 Mayısa kadar sürecek olan Türk Kültür Haftası boyunca, çeşitli yemekler hazırlayacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

  "Lübnan'da bizim yemeklerimizin kendine özgü lezzetiyle bilinmediğini görünce, bütün yemeklerimizi burada yapmaya karar verdik. Her gün belli bir yörenin yemeklerini yapacağız. Burada döner bilinmesine rağmen, bizim tadımızda yapılmadığı için özellikle döner de yapacağız. Ayrıca isteyenlere de Türk yemeklerini öğreten kurslar düzenleyeceğiz" dedi.

  Türk Kültür Haftası çerçevesinde bu akşam, oynadığı dizi Orta Doğu ülkelerinde sevilerek izlenen şarkıcı Gökhan Tepe'nin katılacağı bir konser verilecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı