« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Lozan çıkarması

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Türk Tanıtım Heyeti, İsviçre'de İstanbul-2008 için atağa geçti. Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın başkanlığındaki heyet, IOC Başkanı Samaranch'a brifing verdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İstanbul'a, 2008 Olimpiyatları'nın organizasyonunun verilmesi durumunda, oyunların en iyi biçimde yapılacağını belirterek, ‘‘Bu onurlu görevi yerine getirme konusunda hiçbir şüphemiz yok’’ dedi. Yılmaz'ın başkanlığını yaptığı ve aralarında Devlet Bakanı Fikret Ünlü, Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, TMOK Başkanı Sinan Erdem ve genel sekreter Togay Bayatlı'nın da bulunduğu Türk heyeti, dün İstanbul-2008'in adaylık tanıtımını, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) İsviçre'nin Lozan kentindeki merkezinde, komitenin icra kurulu üyelerine yaptı.

IOC Başkanı Juan Antonio Samaranch'ın da aralarında bulunduğu icrakurulu üyelerine brifing sunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Yılmaz, yaptığı konuşmada, dünyada tek örnek olan Türk Olimpiyat Yasası'nın sağladığı olanaklarla, 1992'den bu yana vatandaşa

ek vergi getirmeden birçok spor yatırımının yapıldığını vurguladı. İstanbul'un bugün oyunları düzenlemek için gerekli spor altyapısının yüzde 45'inin tamamlamış durumda olduğunu ifade eden Yılmaz, İstanbul için oyunların yalnızca en üst düzeyde de olsa 16 günlük bir spor şöleni olmadığını, bunun ötesinde bir toplumsal proje anlamını taşıdığını bildirdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz