"Taha Akyol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Taha Akyol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Taha Akyol

Lozan belgeseli

Lozan Barış Antlaşması’nın 90. yıldönümü münasebetiyle hazırlamakta olduğumuz belgeselin çekimleri için CNN Türk ekibiyle Lozan’dayız.

Lozan Antlaşması’nın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek yok. 90. yıldönümünde istedim ki, bir boşluğu dolduralım, bir Lozan belgeseli yapalım. Objektif, analitik, tarihi hakikate bağlı bir belgesel.
Başlangıçtaki tasavvurumdan içerikçe daha zengin, daha başarılı bir belgesel olacağını söyleyebilirim artık.
Belgeselde çok ilginç konular var: Meclis’te açık ve gizli oturumlarda yapılan eleştiri ve savunmalar, Lozan’da yaşanan diplomatik savaşlar ve uzlaşmalar, Lozan’da kabul edilen sınırlar, Musul ve Kürt meselesiyle ilgili tartışmalar, Osmanlı’nın borçlarının, kapitülasyonların kaldırılması ve Türkiye’de laik bir hukuk düzeninin kurulması, patrikhane, azınlık hakları gibi konular...
Türkiye’deki mekânlarda yapacağımız çekimleri büyük ölçüde tamamladık.
Lozan’da belirli mekânlarda çekimler yapacağız: İsmet Paşa, Rıza Nur ve Hasan Saka ile danışmanlarının kaldığı Lozan Palas’ta... Lozan müzakerelerinin yapıldığı Ouchy Şatosu’nda... Ve nihayet imza töreninin yapıldığı Lozan Üniversitesi konferans salonunda...
Lozan Belgeseli için bir kısım görüntü materyalinin araştırılmasına, Türkiye’de hiç yayınlanmamış bazı dokümanter filmlerin temininde ve nihayet çekimler için resmi ve özel kurumlardan izinlerin alınmasında büyük yardımlarını gördüğümüz Bern Büyükelçiliğimiz ile Cenevre Başkonsolosluğumuzun bütün yetkililerine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.
Lozan’da yapacağımız çalışmalar için yazılarıma ara veriyorum, izninizle...
Dönüşte görüşmek üzere.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI