MERSİN HABERLERİ

Lozan Barış Antlaşması’nın 92. Yıldönümü

IHA
24.07.2015 - 15:02Son Güncelleme : 24.07.2015 - 15:03

YEREL HABERLER MERSİN

IHA

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, modern Türkiye’nin kuruluş belgesi olan Lozan Barış Antlaşması’nın kazanımlarının yok olduğunu ileri sürerek, “Yurttaşlarımız birlik ve beraberlik içinde buna müsaade etmeyeceklerdir” dedi.
Antmen, yazılı açıklamasında, modern Türkiye’nin kuruluş belgesi olan Lozan Antlaşması’nın imzalanmasının 92. yıldönümünü kutladı. Lozan Antlaşması’nın, tüm yurttaşların kanları ile yazdığı Kurtuluş Savaşı destanı sonrasında, güzel ülkemiz Türkiye’nin uluslararası alanda siyasal, hukuksal ve ekonomik olarak tanındığı uluslararası bir belge olmak yanında, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık sembolü olduğunu söyleyen Antmen, şöyle devam etti; “92. yıl önce bu gün Sevr haritaları ile paylaşılmış güzel ülkemizin emperyalist devletler karşısında diz çökmeyerek bağımsızlığını ilan ettiği gündür. Lozan’dan bugüne aradan geçen süre zarfında elde edilen kazanımlarımızın birer birer yok edilmeye çalışıldığını görmemek mümkün değil. Vatandaşlarımızın birlik ve beraberlik içinde buna müsaade etmedikleri ve etmeyecekleri de aşikardır. Lozan barış anlaşmasının ruhu, kapitülasyonlara karşı aldığı kesin tavır ile her bakımdan bağımsızlıktır. Bugün emperyalist güçler tarafından eskiye dönüş özlemi içinde ‘yeni dünya düzeni’ adı altında genişletilmiş Ortadoğu Projesi’nin haritaları uygulanmaya çalışılmakta, Ortadoğu coğrafyası kana bulanmaktadır. Güneyimizde Suriye’ye kan ve ateş hakim olmuş ve bu ateş ülkemize sıçratılmaya çalışılmaktadır."
Türkiye Cumhuriyeti’nin, 92 Misak-ı Milli sınırları içinde bağımsız ve özgürce yaşadığını, bu durumu ne terör ne de katil sürülerinin çabalarının değiştiremeyeceğini vurgulayan Antmen, "Bu önemli günde bizlere özgürlük, eşitlik ve bağımsızlığı yaşatan, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan Lozan Antlaşması’nın mimarları Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve emeği geçen tüm arkadaşlarını minnetle anarken, hatıraları önün de saygıyla eğiliyor, tüm şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Lozan Barış Antlaşması’nın 92. Yıldönümü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Lozan Barış Antlaşması’nın 92. Yıldönümü haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:06
  • Guneş
   06:47
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:05
  • Yatsı
   20:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı